Kā rīkoties situācijā, kad deputātu vairākums torpedē domes sēžu norisi un kavē lēmumu pieņemšanu? Tāda situācija pašlaik izveidojusies Rēzeknes domē, kur koalīcijas vairākums nav apmeklējis trīs sēdes pēc kārtas. Šādi gadījumi ir izņēmumi, taču pašvaldību darbu pārraugošā ministrija reaģējusi ar likuma grozījumiem par deputātu atsaukšanu un sēžu rīkošanu daudz mazākā skaitā.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina – ja kāds pašvaldības deputāts trīs mēnešu laikā bez attaisnojuma kavējis vairāk nekā pusi domes sēžu, par to informē pašvaldības vēlēšanu komisiju vai Centrālo vēlēšanu komisiju. Kādai no tām būtu jālemj par šī deputāta pilnvaru anulēšanu.
Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti piemērotāko risinājumu deputātu mandāta anulēšanai vēl neatrada. Piemēram, deputāts Andrejs Ceļapīters no "Jaunās Vienotības" šos lēmumus rosina uzticēt Ministru kabinetam. Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Kristīne Saulīte argumentē, ka vietējās vēlēšanu komisijas darbojas pārāk tuvu attiecīgajai domei, tāpēc nebūtu labākais lēmējs par deputātu pilnvaru anulēšanu. Savukārt Centrālajai vēlēšanu komisija jau pašlaik ir pārāk noslogota.
Otri likuma grozījumu par pašvaldību darbu paredz rīcību gadījumos, kad domes darbs iebuksējis kvoruma trūkuma dēļ, taču lēmumi ir jāpieņem. Piedāvāts šāds regulējums – ja domes deputātu vairākums jeb kvorums kārtējās sēdēs nav sanācis divas sēdes pēc kārtas, tad trešo pašvaldības sēdi var sasaukt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs un lēmumus var pieņemt viena piektdaļa domes deputātu. Rēzeknes domes gadījumā - trīs no 13 deputātiem.
Arī šo normu Saeimas komisija vēl pārvērtēs nākamajā nedēļā.
Ar VARAM piedāvātajiem likuma grozījumiem arī iecerēts nenonākt līdz visas Rēzeknes domes atlaišanai un ārkārtas vēlēšanu rīkošanai. Uz to cerējis atstādinātais Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs. Likumu grozījumus Saeimas plenārsēdē ceturtdien skatīs pirmajā lasījumā un lūgs tiem steidzamību. Jaunnedēļ pirms galīgā lasījuma vēl lems par piemērotākajiem risinājumiem pašvaldību darba nespējas gadījumos.
Lēmumu par deputātu pilnvaru anulēšanu komentē Rēzeknes domes opozīcijas deputāts Juris Guntis Vjakse no partiju apvienotā saraksta.
Vai grozījumi ieviesīs korekcijas arī valdošās pozīcijas uzsāktajā domes sēžu boikotēšanas kursā, Rēzeknes domes priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Stecs no partijas "Kopā Latvijai" konkrētu atbildi joprojām nesniedza.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X