Daugavpils Vienības nama Tradīciju mājā nupat izveidots unikāls „Viedais galds”. Tā ir iespēja ikvienam caur viedajām tehnoloģijām un, darbojoties ar pašu rokām, izzināt un apgūt senāko latviešu tautas amatu noslēpumus. Kā pareizi sasiet pirtsslotu, lai tā pat ziemā smaržotu kā tikko nākusi no meža, kā no vienkāršas niedres pagatavot stabuli, lai tā spēlē, kā mājās pašiem sakult sviestu  vai mērcēšanas tehnikā darināt sveces. To visu, atnākot uz Vienības nama Tradīciju māju, skatoties prasmīgu Latgales meistaru videofilmas var mācīties un turpat uz vietas arī iemēģināt roku kādā no senajiem un jau izzūdošajiem amatiem. 

Izejot caur rokdarbu darinājumiem pilnajai un tikko aušanas steļļu klaboņu pārpildītajai saimes istabai, kur var just vilnas smaržu, folkloras kopas “Svātra” vadītāja Sarmīte Teivāne un Daugavpils Vienības nama vadītājas vietniece Sandra Maskaļova uzreiz ved  pie Vienības nama Tradīciju istabas lielākās vērtības un lepnuma Viedā galda.

„Te var atnākt cilvēks, lai satiktos ar meistaru.

Mēs, kā Vienības nama pārstāvji, veidojam šo tradicionālo amatu prasmju datu krātuvi, jo tās ir izzūdošās prasmes. Ja kādreiz šīs prasmes nodevās ģimenēs, no vienas paaudzes uz otru, no vecmammas mammai, no mammas bērniem, šobrīd tā vairs nenotiek. Arī šo meistaru, kas pieprot šīs prasmes, paliek aizvien mazāk.”

Tradīciju istabā pie sienas piestiprināts liels monitors, kurā tiek demonstrētas četras videofilmas, kurās uzrunā un savus meistarstiķus izrāda Latgales amatnieki.

„Mums ir filma, kur meistares L. Šembelas vadībā var izliet vaska sveces vecākajā liešanas tehnoloģijā, mērcējot tās. Ir arī niedru stabuļu veidošanas meistarklase  iefilmēta, kur meistars A. Maijers parāda, kā to izdarīt vislabāk.”

Pie Viedā galda var ne tikai ielūkoties meistaru darbībā, bet arī pašiem reāli uz vietas padarboties. Tam radīts īpašs mehānisms, ar kura palīdzību no griestiem, kas vizuāli noformēts kā šķūņa augšas noliktava, nolaižas galds, ar visu darbam nepieciešamo.

„Tā kā ekspozīcijas telpa ir neliela, bet ar augstiem konstruktīvajiem griestiem, augsto griestu daļa ir pārvērsta par “šķūņaugšu”, kas kalpos arī kā palīgmateriālu glabātuve. Mēs varam gan skatīties, gan mācīties kā to darīt, arī attālināti, kad esam sakomplektējuši šo viedo galdu un nolikuši pie ekrāna, tad tehnoloģijas ļauj arī mūsu pasniedzējam rādīt kādas amata prasmes, kameras to visu iefilmē un mēs savās mājās to visu mācīties.”

Faktiski šis Viedais galds ir gan seno amatu iemūžināšana datu krātuvēs, gan prasmju nodošana nākamajām paaudzēm. Kāpēc gan nepamēģināt kādreiz piemēram pašiem mājās sakult sviestu vai pareizi sasiet pirtsslotu, aicinot apmeklēt Vienības nama Tradīciju istabas Viedo galdu, uzrunā Sarmīte Teivāne un Sandra Maskaļova.

„Meistare Vija Kudiņa parāda kā kult sviesta ķērnē sviestu. Dikti šaubos vai daudzās ģimenēs šodien bērni zina, kā top sviests mājas apstākļos.

Tās tādas prasmes, kurām nav vajadzīgi pārāk lieli līdzekļi, lai varētu pats tās praktizēt un izmēģināt savās mājās.

Lai cilvēks pats mājās, ar savu aprīkojumu, vai tas būtu kastrolītis uz gāzes plīts ūdens peldē sveču gatavošanai vai  ja arī mājas nav sviesta  ķērnes, tad noteikti ir trīs litru burka, ar kuras palīdzību mēs varam pagatavot mājās sviestu.”

Pati ideja par Viedo galdu tapusi kā kultūras izaicinājums pandēmijas laikā, piedaloties Kultūrkapitāla fonda programmā “KultūrElpa” atklāj Sarmīte un Sandra, un tas būs pienesums arī pašam Vienības namam un tā apmeklētājiem.

„Mēs startējām digitalizācijas prioritātē, pandēmijas seku mazināšanai, veidot filmas par šiem izzūdošajiem amatiem bija tā galvenā mūsu aktivitāte. Bet tas, ka mums izdevās vēl izveidot arī superīgu ekspozīciju, tad tā ir tā pievienotā vērtība šīm digitalizētajām amatu prasmēm.

Mēs ceram, ka te pie mums izveidosies tiešām tāda vieta, kurā cilvēks var ienākt un bagātināt savu iekšējo pasauli ar šīm amatu prasmēm, kuras viņš iepazīs un būs stabils savās nacionālajās saknēs.”

Viedais galds Daugavpils Vienības namā sāks darboties jau tuvāko nedēļu laikā, visdrīzāk sveces līdz sveču dienai un sveču mēnesim - februārim te jau tiks sagatavotas.