Skaļi saucot: “Samaziniet PVN!”, “Gribam strādāt Latvijā” un citus saukļus, daži simti viesmīlības nozares pārstāvju 31. oktobrī pulcējās piketā pie Saeimas, lai pieprasītu samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem. Pikets vienlaikus notika visās trīs Baltijas valstīs ar mērķi pievērst uzmanību nozares problēmām.

Viesmīlības nozare jau ilgstoši runā par pievienotās vērtības nodokļa jeb PVN samazināšanu. Ir rakstītas vēstules, veikti pētījumi, savākti vairāk nekā 12 000 iedzīvotāju parakstu, iepazīta Eiropas pieredze un bijušas tikšanās ar ministriem un atbildīgajiem ierēdņiem.

Tiesa, joprojām nozare pilnībā nav sadzirdēta un valdība šim risinājumam nepiekrīt.

Kā norāda Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Andris Kalniņš, mērķis ir cīnīties par visu viesmīlības nozari kopumā, panākot samazināto PVN kafejnīcām, restorāniem, krogiem, bāriem, ēdnīcām, ēdināšanai skolās un slimnīcās.

Piketā piedalījās cilvēki no visas viesmīlības nozares. Latvijas Radio aptaujātie visi kā viens norāda, ka PVN samazināšana nozarei ir ļoti svarīga.

Piketa laikā pie protestētājiem iznāca vairāki opozīcijas partiju deputāti, kas pauda atbalstu nozarei. Piemēram, deputāte Linda Liepiņa no “Latvija pirmajā vietā” aicināja ēdinātājus savās ēdienkartēs vai skatlogos pielīmēt to deputātu bildes, kas ir solījuši nozarei palīdzēt, bet joprojām neko nav darījuši, un norādīt, ka šie cilvēki nedrīkst pie viņiem iet.

Protestētāji gan nebija mierā, ka ilgu laiku pie viņiem neiznāca neviens deputāts no koalīcijas. Vēlāk kā vienīgais ieradās Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Harijs Rokpelnis.

Protesti šodien notika visās trīs Baltijas valstīs. Igaunijā nozares pārstāvji prasa mazināt nodokļu slogu, jo cenas aug, bet iedzīvotāji turpina taupīt, restorānus un kafejnīcas apmeklējot arvien retāk. Taču Lietuvā, kur gada sākumā atcelts samazinātais PVN, nozares pārstāvji norāda, ka šis lēmums spiež tos virzīties uz ēnu ekonomiku, jo klienti nevar atļauties augošās cenas. Rezultātā Lietuvā šogad jau bankrotējuši 33 restorāni, un apgrozījums septiņos mēnešos ir krities par 7%.