Skaista ilūzija ar skatu nākotnē - tā cerīgi apgleznojot pamesto vēsturisko ēku tukšo logu ailes Augšdaugavas novada Višķu pagastā, spriež Špoģu Mūzikas un Mākslas skolas pedagogi, mākslinieki un vietējās pagasta pārvaldes vadītājs. Moļu dzimtas muižas vēsturiskajās ēkas, kas šobrīd ir neapdzīvotas, caur jaunām logu ailēm, ik vienam garāmbraucējam liek domāt, ka aiz katra  no logiem rit dzīvība, un ka nams ir apdzīvots. Bet idejas īstenotājiem tā ir cerība, ka kādreiz šie nami tiešām atdzīvosies, bet pagaidām neapdzīvoto muižas namu logus no izdemolēšanas un nokrišņu ietekmes pasargā un arī iedzīvina neparasti un apgleznoti logu aizslietņi.

„Brauc cilvēki garām,..o…. kaut kas neredzēts, speciāli apstājas, visu izstaigā, paskatās, domā, o- kādi profesionāļi te strādā un kādas idejas, bet, kad uzzina, ka to dara vienkārši skolotāji. Tas ir, wou, visiem, un komentāros raksta, ka tagad jābrauc uz Vīšķiem, lai to visu apskatīties.”

Špoģu Mūzikas un mākslas skolas pedagogu radošais veikums, gleznaini aizpildot tukšās Moļu dzimtas muižas kalpu mājas logu ailes Višķu tehnikumā, ne vienam vien garāmbraucējam ir apbrīnas vērtas. Neslēpj skolotājs un amatnieks Valdis Grebežs, kurš ir viens no šo dzīvo bilžu autoriem.

„Tā ir vēsturiska ēka, un bija uzdevums neizbojāt to vēsturisko skatu.

Bija varianti radīt kaut ko no tehnikuma vēstures vai dabas skatus- baznīca, debesis, ezers. Taču nolēmām neakcentēt krāsu ziņā, te valda tādas krāsas un pigmenti, kādi pleķi ir uz šī nama- balts, brūns, dzeltens, oherīgs.. tas, lai papildinātu un būtu kā vesels komplekss.

Mēs arī domājām par to, lai tie logi būtu dzīvi. Lai tā nebūtu mākslas galerija, dabas skati, ar ideju, ka kādreiz te dzīvība atgriezīsies.

Un to galveno ideju izteica nevis mākslinieki, bet Višķu pagasta pārvaldnieks Jānis Proms.”

Višķu pagasta pārvaldnieka Jāņa Proma kādā Jūrmalas namā noskatītā ideja arī deva impulsu startēt novada izsludinātā konkursā un atdzīvināt tukšo ēku logus, tieši caur apgleznojumiem, dodot tiem jaunu dzīvības elpu.

„Sāpe mums ir liela, jo pagastā ir daudz ēkas, kuras ir pamestas un tajās nenotiek nekādas darbības. Šobrīd mēs redzam divas ēkas- viena kādreiz bija dzīvojamā ēka un otra savulaik bija kantora ēka, tās abas ir pašvaldības īpašumā. Tā ideja jau bija sen, lai tās ēkas kaut kā piefrišināt, lai garām braucot neizskatītos tik drausmīgi, ka tie logi ir izsisti. Tā radās ideja pieteikties Daugavpils novada izsludinātajam kultūrmantojuma konkursam, dabūt nelielu finansējumu,

un kopā ar Špoģu mūzikas un mākslas skolu bija doma nevis vienkārši tāpat ar finieri aizsist tos logus, bet caur gleznojumiem radīt dzīvības sajūtu. Te ir gan kultūrvēsturisko piesitienu.”

Kaķītis, kurš gaida savu saimnieku mājās, vecmāmiņa, cepot pankūkas, sociālajos tīklos visvairāk  novērtētā meitene vannā  vai  pārītis skūpstoties un patafons, no kura šķiet par dzirdamas mūzikas skaņas, liek domāt, ka māja ir patiesi dzīva. Skaista ilūzija ar skatu nākotnē, tā šo ideju vērtē gan mākslinieks Valdis Grebežs, gan Višķu pagasta pārvaldnieks Jānis Proms.

„Kopīgais elements logos ir rāmis un aizkari. Tālāk jau idejas vienas pēc otras.

Tas ir mūsdienīgi un vēsturiski. Logi neatkārtojas, tikai to saimnieki mainās.

Katram  namam atrodas savs saimnieks, ja mēs šobrīd piedzīvojam tos laikus, kad daļa ēku nevienam nav vajadzīgas, bet interese ir, ceru, ka tas ir tikai laiak jautājums.

Šur tur var manīt, ka atjaunojas vecās pilis. Vācijā tās pilis jau sen ir atremontētas, šī tendence pēc gadiem 20 būs arī pie mums. Visas ēkas būs ar saimniekiem, un tās, kuras ir tehniski labi uzglabātas uz tiem vecajiem pamatiem arī turpinās savu dzīvi.”

Tikmēr Špoģu mūzikas un mākslas skolas mākslinieki jau dzīvo nākamās tukšās ēkas logu aizpildījuma  fantāzijās, ar cerību, ka gleznotais kādreiz tomēr kļūs par reālu ainu un ar reālu dzīvību aiz šo namu logiem.