Pēdējā laikā ir samazinājušās naudas summas, kuras Latvijas iedzīvotāji ziedo Ukrainas atbalstam, lai gan ziedotāju skaits palicis nemainīgs, informē labdarības organizācijas "Ziedot.lv" komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne.

Ir redzams, ka sabiedrība jau pieradusi pie kara Ukrainā. Tomēr ik dienu labdarības organizācijā tiek saņemti lūgumi gan no Ukrainas aizstāvjiem, gan no frontes tuvumā esošajiem apgabaliem, kuru iedzīvotājiem trūkst pārtikas. Palīdzība Ukrainai ir ļoti nepieciešama, un tā būs nepieciešama ilgstoši, tādēļ "Ziedot.lv" aicina līdzdarboties Ukrainas atbalsta programmās arī turpmāk.

"Vajadzības Ukrainā nemazinās, jo kara darbība, lai arī varbūt nav visā valstī, bet vairāk ir austrumos, tā joprojām ir intensīva un cilvēkiem palīdzība vajadzīga gan Ukrainā, gan arī tiem, kas ir bēgļu gaitās," atzīst "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.

"No otras puses, Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem maciņi nav bezizmēra. To mēs arī redzam, ka samazinās ziedotās summas apjoms. Cilvēki ziedo tikpat aktīvi, bet samazinās summa, ko viens cilvēks, viens uzņēmums vienā reizē noziedo. Tas ir saprotami, bet, no otras puses, Ukrainas cilvēki arī gaida, un tā ir izšķiršanās, ko darīt, kam palīdzēt pirmajiem," turpina Rūta Dimanta.

Rūta Dimanta skaidro, ka ir divas būtiskas vajadzību sadaļas - bēgļiem, kas no Ukrainas ir ieradušies Latvijā. Otra aktualitāte ir gan medicīnas preces, gan aizsardzības preces Ukrainas aizstāvjiem.

"Pēdējā mēneša laikā mēs esam īpaši pievērsuši uzmanību, lai atbalstītu Latvijas brīvprātīgos Ukrainā, kas cīnās tur," norāda Rūta Dimanta.

Portālā "ziedot.lv" sadaļā par Ukrainu ir 13 dažādas iniciatīvas

"Karš faktiski ir sitis pilnīgi pa visām dzīves jomām Ukrainā. Un nevarētu teikt, ka kaut kas būtu noritētu tādā nu ierastajā gaitā," atzīst Rūta Dimanta. Viņa aicina no 13 sadaļām izvēlēties to, kas uzrunā, bet galvenais nepalikt vienaldzīgiem.

"Es tomēr aicinu jā pagriezt skatu uz Ukrainas pusi un nevis griezt galvu prom," bilst Rūta Dimanta.

Rūta Dimanta arī stāsta, ka skaudrākās ziņas saņem no ar Austrumukrainas, no frontes pierobežas, kur, piemēram, karavīriem ir vajadzīgi žņaugi, lai apturētu asiņošanu vai bruņu vestes, vai ātri lietojama enerģētiska pārtika. Arī pats transports. 

"Tās ir lietas, kas glābj cilvēku dzīvības. Ja mēs šeit mierā un klusumā, arī siltumā un varbūt bez lietus vienkārši uz to noraugāmies, tad tur tā mūsu palīdzība, tie mūsu pieci vai 10 eiro tomēr izšķir cilvēka dzīvību. Es teiktu, ka tas, ko mēs darām, ka tā frontes aizmugure, mēs esam ļoti būtiski, lai tie bērni, kas ir atbraukuši uz šejieni un kuru tēti ir palikuši cīnīties, lai viņi kādreiz satiktos," vērtē Rūta Dimanta. "Tas ir arī mūsu dzinulis, kāpēc "ziedot.lv" un citas labdarības organizācijas, kas ir iestājušies, strādājam.

"Mēs saprotam, ka ne tikai palīdzam karot, bet mēs arī dodam kaut kādu cerību tiem bēgļiem šeit, Latvijā, ka viņi kādreiz savas ģimenes apvienos. Tie ir skaudrākie stāsti, ko mēs arī redzam šeit, uz vietas, ka mazie bērni prasa mammai vai vecmāmiņām, kur tad ir tētis?

Ko tu vari atbildēt, ja tu nezini, ja nav pat sakaru. Tāpēc es teiktu, ka šis ir jautājums nevis par naudu šoreiz, bet tādu cilvēcību un cerību. Tā nauda ir tikai līdzeklis. Ja mēs varētu katrs savā maciņā atrast piecus vai 10 eiro un noziedot, kopā, tā ir milzīga summa."