Raidījumā Pievienotā vērtība šoreiz par naudas procentlikmēm un kredītiem. Lai cīnītos ar inflāciju, procentlikmes aug, aizņemties paliek dārgāk un kombinācijā ar vispārēju dzīves dārdzības pieaugumu – potenciāli tas draud cilvēkiem un uzņēmumiem ar finanšu grūtībām.

Vēl arī par to, kā mainās pieprasījums pēc kredītiem un cik zinoši esam par to, kā rīkoties brīdī, kad nonākam grūtībās.

Līdz ar centrālo banku lēmumiem paaugstināt naudas procentlikmes, aktuāls ir jautājums, cik dārgāki paliek kredīti un vai mainās pieprasījums pēc šāda veida aizdevumiem? Vai privātbankas arī ceļ savas aizdevumu procentlikmes?

***

Mēs, sabiedrība, esam gudrāki finanšu lietās, arī turīgāki un mazāk apkrāvušies ar kredītiem nekā 2008.gada krīzē, tāpēc ekonomiskās grūtības pārvarēsim daudz vieglāk – šādas frāzes pēdējā gada laikā dzirdētas no ekonomistiem, politiķiem un Latvijas centrālās bankas vadības.

Sava taisnība tur ir, bet tas nenozīmē, ka cilvēkiem nav grūtības segt ikdienas izdevumus. Te gan ir labas ziņas –Tieslietu ministrijas organizētā diskusijā par to, kā grūtībās nonākušiem orientēties risinājumos, saka Latvijas Bankas finanšu pratības daļas vadītāja Aija Brikša.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, kuram uzticēts uzraudzīt nebanku kreditētājus gan par situāciju nav tik optimistisks, saka tā vadītāja Baiba Vītoliņa. 

Sabiedrības finanšu pratības veicināšana pēdējos gadus ir bijusi viena no valsts prioritātēm, informācijas ir daudz, taču tā izkaisīta pa malu malām un daudziem dažādiem valsts un nevalstisko organizāciju informācijas resursiem, bet joprojām cilvēki labāk prasīs padomu paziņām atklāj Latvijas Bankas pārstāve Brikša.

Līdzīgu viedokli pauž arī Patērētāju tiesību aiztsāve Baiba Vītoliņa, norādot, ka, lai gan informācija ir, tā bieži vien nav diez ko jēdzīga un palīdzoša cilvēkam grūtībās. 

Tieslietu ministrijas pētījums atklāj, ka katrs piektais aizdevumu ņēmējs nav pat izlasījis visu kreditēšanas līgumu. Par to, protams, var šausmināties, bet kā saka Vītoliņa, tad diez vai tie, pārējie, kas izlasīja, pilnībā visu līgumā rakstīto saprata.