Raidījumā saruna par nozari, kuras bizness ir riski un to novērtēšana naudas izteiksmē, kā arī aplūkojam problēmas ar distances tirdzniecību. Abas šīs nozares šobrīd uzplaukušas īpaši koši, jo cilvēki daudz vairāk preces pasūta interneta veikalos un arī sociālajos tīklos. Bieži vien ir acīmredzams, ka uzņēmums tirdzniecību internetā uzsācis pavisam nesen.

203 miljardi dolāru – tik lielus zaudējumus no koronavīrusa pandēmijas gaida globālā apdrošināšanas nozare, paziņojis “Lloyds of London”. Salīdzinājumam – pēc oficiālajiem datiem – Soču olimpiskās spēles izmaksāja 51 miljardu dolāru. Tātad – apdrošināšanas nozarei viena pandēmija ir līdzvērtīga četrām tēriņu ziņā ekstravagantām ziemas olimpiskajām spēlēm.

Jānis Abašins, Apdrošinātāju asociācijas vadītājs, norāda, ka ir līgumi, kur pandēmija ir segta, ir līgumi, kur nav.

“Nozare savu funkciju pilda līguma ietvaros,” vērtē Abašins.

Un papildus tam, ka jāizmaksā apdrošināšanas atlīdzības, ja pandēmija ir iekļauta apdrošinātajos riskos, apdrošinātājiem Latvijā ir visas tās pašas problēmas, kas pārējiem uzņēmumiem – attālinātais darbs, pakalpojumu sniegšana internetā, piesardzīgi klienti. Jautājam asociācijas vadītājam, kas ir lielākās galvassāpes nozares uzņēmumiem?

Abašins norāda, ka lielākie riski pirms kāda laika saistījās ar cilvēku atgriešanos Latvijā, ar ceļojumu apdrošināšanu, uzņēmējdarbības pārtraukumu, veselības apdrošināšanu. Tagad jau vairāk uzmanība pievērsta nākotnei

Izmaiņas nozarē pamanījuši arī paši apdrošināšanas uzņēmumi. To atzīst arī akciju sabiedrības “Balta” valdes loceklis Uldis Dzintars.

Apdrošināšanas nozares būtība ir uzņemties citu uzņēmumu vai cilvēku riskus. Par nelielu un taisnīgu atlīdzību, protams. Un arī Covid-19 ir iespēja izveidot jaunus produktus. Manīti piedāvājumi apdrošināt darbinieku iespējamo saslimšanu utt. Iespēju apdrošināt darbiniekus gadījumam, ja nu saslimst ar Covid-19 piedāvā vairāki uzņēmumi. Tajā skaitā arī “Balta”. Bet kā skaidro uzņēmuma valdes loceklis Uldis Dzintars, tas nav vienīgās koronavīrusa nestās izmaiņas.

Vai nākotnē apdrošināšana arī pandēmijas gadījumiem būs norma, domas dalās. Asociācijas vadītājs uzskata, ka jā, vismaz atsevišķos gadījumos. Bet Uldis Dzintars tomēr pieļauj, ka tiklīdz pandēmijas laika šausmas piemirsīsies, vilinošāks liksies zemāks maksājums, nevis lielāka drošība.