Raidījumā Pievienotā vērtība interesējamies, kā mums vedas ceļā un Eiropas prasību izpildīšanu par sievietēm vadošajos amatos, par mākslīgo intelektu, kurš gluži kā bērni, no mums iemācās ne tikai labo un pareizo, kā to gribētos, bet arī visu pārējo.

Un, protams, ieskatīsimies biržā notiekošajā.

Latvijā darba tirgū sievietes joprojām sliktākā situācijā nekā vīrieši – par to dzirdējām pirms pāris dienām. Kopumā situācija visai tipiska – darba tirgū sievietēm vidēji ir mazākas algas, zemāki vai mazāk prestiži amati, grūtāk sabalansēt ģimenes aprūpei veicamo ar darbu, netrūkst stereotipu.

Joprojām neesam atbrīvojušies no stereotipiem par to, kas jādara sievietēm vai vīriešiem, to rāda pētījumi. Par noskaidroto konferencē par dzimumu līdztiesību, stāsta Dagnija Lejiņa, SIA “Novatore” līdzdibinātāja. 

Un no šiem stereotipiem izaug pavisam reālas atšķirības. Te var mēģināt sevi mierināt, ka citiem ir sliktāk, jo tieši dzimumu līdztiesībā ir viens no retajiem rādītājiem, kur Eiropā Latvija ir topu augšgalos. 

Tiesa, sievietes bieži vien ir tie vadītāji, uz kuru pleciem ir dažādas atbalsta funkcijas, nevis galvenie lēmumpieņēmēji. 

Vēl, runājot par dzimumu līdztiesību darba attiecībā, izrādās, ka jāuzmanās no mākslīgā intelekta. Vairāk stāsta Vaira Gromule, biedrības “Sievietes transportā” valdes priekšsēdētāja. Un par mākslīgā intelekta lomu domā un situācijai līdzi seko arī Tiesībsarga birojā. 

Diskrimināciju un nevienlīdzīgu attieksmi jau tā nav viegli pierādīt, kur nu vēl tad, ja pie vainas mākslīgais intelekts. Bieži pat nenojaušam, ka lēmumi pieņemt mūs darbā vai nē, kurus atlaist, kuriem izmaksāt prēmijas vai paaugstināt amatā pieņemti, balstoties uz komplicētiem algoritmiem.

Mākslīgais intelekts tiek vai tiks izmantots vēl daudzās jomās un - ja mākslīgajā intelektā iebūvēsim kādus aizspriedumus vai ignoranci pret kādas grupas vajadzībām, ar to tikt galā pēc tam varētu būt grūtāk.

Bet daudzos uzņēmumos runāt stereotipu radītām problēmām sievietēm  ir vakardiena. Šodienas mērķis - dzimumu līdztiesīga darbavieta, skaidro Liene Kļaviņa, „Accenture Baltics” Attīstības un dažādības vadītāja.

Arī „Riga TechGirls” šobrīd fokusējas uz iekļaujošu uzņēmējdarbību. Un iesaka par to domāt daudziem, jo, kā rāda dati, tas vienkārši ir izdevīgāk, skaidro „Riga TechGirls” valdes locekle Aiva Staņēviča.