Jaunās sezonas pirmais raidījums “Pievienotā vērtība” pievēršas tam, kā izdzīvot, pārziemot un vadīt biznesu jaunajā realitātē, ko visai strauji pēdējā pusgada laikā maina Krievijas iebrukums Ukrainā.

Satraucoša ir kavēšanās ap sašķidrinātās gāzes termināļa būvniecību. Laikā, kad ātri būtu jāsakārto attiecīgā infrastruktūra, lai varētu pieņemt sašķidrināto gāzi, vispirms kaut ko ilgi un dikti vērtēs. Tā kā pretendenti ir divi - Skultē un Kundziņsalā – lai kuru no tiem izvēlēsies, paredzams, ka otrs sūdzēsies un reāla termināļa celtniecība varētu iestrēgt uz vēl ilgāku laiku. Teorētiski varētu izmantot kaimiņvalstu termināļus, bet paliek atvērts jautājums, vai tiešām kādam būs laiks un iespēja paņemt gāzi arī Latvijai.

Runājot par gāzi mājsaimniecībām, optimisti tic Ekonomikas ministrijai, kas saka, ka ar Inčukalnā esošo gāzi Latvijas mājsaimniecībām pietiks, pesimisti klausās “Latvijas gāzes” teiktajā, ka gāzes nav un uzņēmums nespēs to nodrošināt. 

Ja gāze dārga, kurināsim ar šķeldu - nodomāja liela daļa pašvaldību un uzņēmumu. Sākās katlu māju pārbūve un šķeldas pirkšana. Un pieprasījuma-piedāvājuma likumi nostrādāja ļoti precīzi, proti, pieprasījums kāpj, tātad kāpj arī cenas. Šobrīd Konkurences padome vērtē, kas notiek šķeldas tirgū, bet ko palīdz nākotnē gaidāmais konkurences izvērtējums, ja šķelda jāpērk šodien? 

Un vēl viena satraucoša ekonomikas tendence ir augošās Eiropas Centrālās bankas likmes, kas nozīmē, ka lielākajai daļai kredītņēmēju aug kredīta maksājumi. Un tas daudziem varētu būt visai nepatīkams pārsteigums. Kā Latvijas Televīzijā skaidroja eksperti – Euribor kāpums par 0.6 % kredīta maksājumu audzē par 6 %. Tātad – ja bija jāmaksā 200 eiro, nu būs jāmaksā 212 eiro.

Taču analītiķu prognozes joprojām paredz Latvijai ekonomisko izaugsmi, tapis arī atbalsta plāns energoresursu cenu kāpumam mājsaimniecībām un energoietilpīgajiem uzņēmumiem. Kā tas reāli notiks, redzēsim turpmākajos mēnešos.

Raidījumā izskaņā par to, kas vasaras mēnešos noticis Baltijas akciju tirgū. Vasara parasti ir laiks, kad tirdzniecība pierimst un retāk manāmas straujas kustības, bet šī, protams, nebija parasta vasara. Apritējis pusgads, kopš Krievija sāka pilna mēroga militāru iebrukumu Ukrainā ar visām no tā izrietošajām sekām. Paraugoties šādi, akciju tirgos situācija nav nemaz tik slikta. Ja kara un neskaidrību perioda sākumā kritums Baltijā bija apmēram 15 %, tad tagad tie ir 5 %. Taču, iespējams, grūtākais vēl tikai priekšā. Mazliet cita aina paveras, ja paraugās uz katru no Baltijas valstīm atsevišķi. Rīgas biržā kritums ir tuvu 8 %, Tallinā - teju 3 %, bet lietuvieši pamanījušies būt 3.5 % plusos. Te galvenie veiksminieki ir lauksaimniecības, piena pārstrādes, arī enerģētikas jomas uzņēmumi.