Raidījumā Pievienotā vērtība par to, kas notiek ekonomikā, ko eksperti saka par to, ka pie mums cenu kāpums ir straujākais Eiropā un kad varam sagaidīt, ja ne cenu kritumu, tad vismaz to, ka viss nepaliek no dienas uz dienu aizvien dārgāks un dārgāks. 

Ir vēl viena joma, kurā ejam pa priekšu daudziem Eiropā - te gan pozitīvā ziņā - koplietošanas auto un citi transportlīdzekļi. Skaidrosim, kas aktuāls un kādas problēmas šajā biznesa jomā.

Inflācija – mūsu „zilonis trauku” veikalā, kuru nav iespējams nepamanīt

Esam jau dzirdējuši ekonomistu skaidrojumus, kāpēc šoreiz Latvijas ekonomika un sabiedrība ir labāk gatava krīzei nekā 2008.gadā. Toreiz politiķi atbildību centās novelt uz norisēm pasaulē, bet bija skaidrs, ka nepatikšanas ir vien mūsu pašu radītas, šoreiz gan ārējie apstākļi – augstās energoresursu un pārtikas cenas biržās – ir galvenie vaininieki. Bet Latvijas un Baltijas inflācijas zilonim ir visai grūti noslēpties aiz, piemēram, Eiropas inflācijas ziloņa, kurš divreiz mazāks. Jo īpaši, ja runa ir par pārtikas cenām. Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, vadošā pētniece Ingūna Gulbe norāda, ka jo mazāka un nabadzīgāka valsts, jo cenu kāpums procentuāli un arī iedzīvotājiem sāpīgāks.

Un vēl, kā skaidro eksperti, daudzi uzņēmumi jau ir pārvarējuši pirmo šoku, pielāgojas jaunajai situācijai un domā, kā saražot lētāk, lai labāk konkurētu ar citiem. Savukārt mums, patērētājiem, ir atbildība un pienākums šos labos piemērus, kas spēj nenovelt visu dzīves dārdzību uz mūsu makiem, atbalstīt, bet tos, kuru preču cenas šķiet pārmērīgas, neadekvātas un pat nekaunīgas, mazliet paskubināt laboties – un viņu preces vienkārši nepirkt.