Raidījumā Pievienotā vērtība šoreiz par IT nozari pēc pandēmijas un pēc aktīvās kara Ukrainā fāzes sākuma. Par to, vai brīdinājumi sarkanā aploksnē palīdz atgūt parādus un, protams, kāda šī nedēļa bijusi Baltijas biržās un mūsu portfeļos.

Šoreiz par kādu nozari, kurai, atskatoties uz šo gadu, ne reizi, šķiet, neizspruka vārds inflācija. Tā ir informācijas tehnoloģiju nozare. Viņiem šis laiks bijis izaugsmes posms, kā LIKTA konferencē norādīja asociācijas vadītāja Signe Bāliņa.

Ja ne par inflāciju, tad nozarei tomēr bija  daudz ko teikt par energocenu kāpumu un drošību. Turklāt gan par nozares drošību, gan par to, ko IT var dot drošības un aizsardzības nozarei. Jo, kā pierādījis karš Ukrainā, tīklveida karošana ar modernajām tehnoloģijām ir efektīvāka nekā klasiskais – 19. – 20. gadsimta centralizētais modelis. Un vadības komandu nesavācot fiziski vienkopus, lai plānotu, bet tā vietā tiekoties virtuāli, ir papildu ieguvumi, skaidro Juris Binde, LMT prezidents. 

Tāpat nozīmīgi militārajās operācijās ir droni un komandvadības sistēmas, kur arī savu roku pieliek IT uzņēmumi. Jo beidzot militārā nozare pamazām tiek pāri aizspriedumiem par viedierīcēm. 

Ne mazāk svarīga ir otra drošības puse – visu uzņēmumu un sistēmu IT drošība, atzīst Uldis Tatarčuks, TET valdes priekšēdētājs. Un vājākais posms šajā ziņā ir nevis pašas sistēmas, bet cilvēki.