Raidījumā Pievienotā vērtībā interesējamies, kā šovasar varētu mainīties iepirkšanās internetā no ne Eiropas Savienības valstīm. Arī runājam par to, kā sagatavoties nākotnei, kur par darbu būs jākonkurē ar robotu un, protams, ielūkojamies, kas jauns biržā un kas jauns mūsu akciju portfeļos.

Šovasar daudziem prātā būs pievienotās vērtības nodoklis, jo spēkā stāsies izmaiņas, kas paredz jau no pirmā centa piemērot PVN precēm, ko pērkam treš valstu – ASV, Ķīnas, Krievijas un kopš breksita arī Apvienotās Karalistes – interneta veikalos.

Labā ziņa - "ebay", "aliexpress" vai kādu citu interneta veikalu pircējiem pašiem nebūs jārēķina un atsevišķi jāmaksā šis nodoklis, to piemēros jau tirgotājs, un pēc tam, piemēram, Ķīnas uzņēmums PVN skaitīs Latvijas budžetā. Bet vai tas nenozīmēs, ka tirgotāji atmetīs ar roku mazākiem tirgiem, piemēram, Latvijai? Sak, apjoms tik mazs, ka nav pat vērts reģistrēties un kārtot dokumentus. Kad šo jautājumu uzdevām Jānim Taukačam, “Sorainen" partnerim un zvērinātam advokātam, viņš uzsvēra, ka visticamāk tik dramatiskas sekas noteikti nebūs.

Pusi no darbavietām aizņems roboti. Biroja darbinieku skaits saruks no 60 līdz 5 % no kopējām darba vietām, gluži kā lauksaimniecībā nodarbināto skaits iepriekšējos 100 gados saruka no 80 % līdz 2% darbaspēka.

Šādi un līdzīgi pareģojumi par darba tirgus nākotni izskan visai bieži. Un noteikti tajos ir krietni liels patiesības grauds. It īpaši tagad, kad pandēmija ar treknu svītru pārsvītroja ierasto un ar sāpīgu grūdienu iestūma “digitālajā nākotnē”. Mēs kā sabiedrība izmaiņām pielāgosimies, tā konferencē “Darba nākotne” uzsvēra Bendžamins Pings, uzņēmuma “Cognizant” darba nākotnes centra vadītājs.

Pat, ja sabiedrība kopumā pielāgosies izmaiņām, vienmēr – un arī šoreiz – būs indivīdi, kuri izmaiņām netiks līdzi un nespēs pielāgoties. Viņa vārdiem runājot, nākotne pieder matemātikas cilvēkiem, tie par nākotni var uztraukties mazāk.