Ir pienācis tas brīdis, kurā atskatāmies uz to, kā tad mums pašiem ir gājis Baltijas akciju tirgū ar saviem ieguldījumiem. Protams, ne tikai atskatāmies, bet arī ar eksperta palīdzību lūkojam saprast, kas gaidāms tuvākā un tālākā nākotnē un kā saprātīgāk veidot uzkrājumus un ieguldījumus.

Aizvadītais gads bija visai neprognozējams un pilns dažādu neskaidrību un biržā lielākoties ar mīnusa zīmi. 

Jāņa gadījumā pavisam noteikti, viņš gadu iesāka ar tuvu 500 eiro kopējā portfeļa vērtību, tad līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un sekām, ko tas izraisīja Baltijas un pasaules ekonomikā, šobrīd portfelī ir 446,38 centi jeb zaudēti 10,7 % šī gada laikā, kas vidēji atbilst arī vidējai temperatūrai akciju tirgū, pat par vienu procentiņu ir veicies labāk. Bet divu gadu griezumā joprojām izskatās ļoti labi – Jānis var lepoties teju 50% peļņu

Rudīte atzīst, ka viņai, raugoties uz portfeli, 2022. gads var izgaist kā ļauns murgs, jo nekas nav mainījies - ne īsti nopelnīts, ne daudz zaudēts, vien mazliet dividendes izmaksātas. Ja gada sākumā bija 423 eiro un pāris centi, tad gadu mijā ir arī 423 eiro un pāris centi. Tiesa – ja iepriekš visas akcijas bija plusā, tad tagad daļa – mīnusā. Bet ir akcijas, kuru cena krietni augusi, piemēram, lauksaimniecības uzņēmumam „Linas agro. AAA” un vēl eiro un 75 centi kontā neieguldīti. Gada sākumā to nebija.

Mūsu ieguldījumu eksperts – „INVL Asset Menegment” valdes priekšsēdētājs Andrejs Martinovs atzīst, ka pēdējā gadā Rudīte ir paveikusi to, kas reti kam bijis pa spēkam. Palikt bez zaudējumiem, turklāt neko būtisku nedarot.

--

Atgādinām, ka 2020.gada novembrī, lai veicinātu gan savu, gan mūsu klausītāju izpratni par ieguldījumiem un finansēm, sākām ieguldījumu eksperimentu-sacensību. Abi, tobrīd vēl bez pieredzes akciju tirgos, ieguldījām katrs pa 300 eiro savas personīgās naudas Baltijas biržas uzņēmumos. Sākotnēji arī bija noteikts, ka Jānis iegulda Rīgas un Tallinas biržas uzņēmumos, bet Rudīte - Rīgas un Viļņas uzņēmumos. Šis noteikums gan tika atcelts 2022. gada sākumā, bet portfeļos tas vēl visai labi redzams.

Parasti īsi katra raidījuma beigās pieminam - kā tad mums iet, bet reizi pusgadā veidojam lielāku atskaiti par to, kā mūsu portfeļiem sokas, ko par to domājam un lūdzam kādu pieredzējušu ieguldījumu ekspertu vērtēt, cik saprātīgi vai nē mēs rīkojamies, kādas kļūdas, cik tās tipiskas, kā arī atskatāmies uz akciju tirgus tendencēm kopumā.