Aktuālais ekonomikā. Pārbaudām, cik sarežģīti ir iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Vai ar to var tikt galā arī 5.klases skolēns un kādas ir biežākās kļūdas, ko pieļaujam iesniedzot deklarāciju un atgūstot pārmaksātos nodokļus?

Klāt ir tā lieliskā vai šausminošā, kā nu kuram, pavasara diena, kad var iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Katru gadu deklarāciju iesniegšanas laika „pievienotā vērtība” ir pilni mediji un sociālie tīkli ar cilvēku sūdzībām par to, ka neko nesaprot, ka netiek galā. Savukārt  atbildīgie ierēdņi skaidro, ka elektroniskā deklarēšanās sistēma ir tik vienkārša, ka ikviens tiks galā.

Raidījuma veidotāju personiskā pieredze iesniedzot deklarācijas liecina, ka sistēma paliek labāka un saprotamāka ar katru gadu. Gatavojot raidījumu, vērsāmies pie cilvēka, kura darbs ir tikt galā ar visām deklarāciju lietām – Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Fizisko personu deklarāciju uzskaites daļas vadītājas Daces Ķirses-Ķiršas. Viņai jautājām, vai ir tik vienkārši, ka arī 5.klases skolēns varētu tikt galā ar deklarācijas iesniegšanu.

Neliels eksperiments rāda, ka apmēram stundas laikā piektklasniece tika galā ar datu apstrādīti un bija pievienojusi ne tikai savus, bet arī brāļu, māsu un vecāku attaisnotos izdevumus – kopā ap trīsdesmit, kā arī veiksmīgi deklarāciju iesniegusi VID.

Secinājums - pat piektklasnieks var iesniegt gada ienākuma deklarāciju, ja viņam nedaudz ierāda, kas un kur jādara, pēc tam jau tiek galā apbrīnojami raiti un viegli. Protams, tiem, kas nestaigā lielāko dienas daļu ar kādu glāstāmu ekrānu pie deguna, tas varētu būt nedaudz sarežģītāk.

To, vai šajā deklarācija ir kādas kļūdas, pārbaudīs VID.

Pirmajā dienā deklarācijas internetā iesniedza rekordliels skaits – vairāk nekā 180 tūkstoši cilvēku un gods kam gods - EDS sistēma šoreiz to izturēja.