Raidījumā Pievienotā vērtība mazliet par to, kas notiek ekonomikā šobrīd un arī par algu atšķirību starp dzimumiem, kas joprojām ir problēma Latvijā. Un, protams, paskatīsimies, kas notiek mūsu akciju portfeļos un Baltijas biržās.

Lai gan Covid pandēmija jau šķiet kā tāla vēsture, lēšot, kas šobrīd notiek ekonomikā, to nevar izmest no aprēķiniem. Pēc krituma Covid laikā, šis gads sākās ar strauju atgūšanos, ekonomikas izaugsmi, tā eksportētājiem Valmierā skaidroja Toms Buls, analītiķis no Ekonomikas ministrijas.

Nu visu skati pievērsti šā gada trešā ceturkšņa datiem. Ja 2. ceturksnī bija IKP kritums, un arī 3. ceturksnī kopprodukts sarucis, tad tehniski tā ir recesija. Kā skaidro Buls, jūlijā, augustā un septembrī ir bijuši gan ekonomiku ceļoši, gan gremdējoši faktori. 

Satraukums ir par stagflāciju - situāciju, kad ir inflācija un cenas kāpj, bet vienlaikus - ekonomika ne tikai neaug bet pat sarūk un samazinās. Cenas kāps, tas ir skaidrs, lai gan šoreiz iemesli esot nedaudz citi kā daudziem nelabā atmiņā palikušajā 2008. gada krīzē.

Laikam no stagflācijas izvairīties būs grūti. Jo visticamāk, ja ne 3. ceturksnī, tad ziemā ar apkures cenu triecienu, ekonomikas izaugsme nebūs diez ko spoža. Slikti ir tas, ka no stagflācijas nav vieglas un ātras izejas - ja silda ekonomiku, var dzīt uz augšu cenas vēl vairāk, ja cīnās pret cenu kāpumu, tad var gadīties, ka apsaldē tā jau dziestošo ekonomiku vēl vairāk.

Bet viena lieta gan Latvijas ekonomikā īsti nemainās - darba spēka trūkums. Par to jau esam daudz runājuši mūsu raidījumos un šoreiz mazliet par nedaudz pakārtotu problēmu - vienlīdzīgu darba samaksu piemēram, sievietēm un vīriešiem. Pandēmijas laikā dzimumu samaksas plaisa saruka līdz 13 %, bet nu atgriezusies iepriekšējā, 16 % līmenī. Iemesli daudz un dažādi, viens no tiem - nozares, kuras uzskatām par kādam dzimumam piemērotām, seminārā par vienlīdzīgu samaksu saka Agnese Gaile no Labklājības ministrijas.

Un tieši nozares vai jomas, kur izvēlas strādāt sievietes vai vīrieši ir v,iens no četriem pētījumos apzinātajiem dzimuma atalgojuma plaisas iemesliem. Otrs, sievietes vienkārši ir mazāk vadošajos amatos un kā saka Marita Zitmane, eksperte dzimumu līdztiesības jautājumos, mazāk saņem priekšnieku algu. Jo sievietes retāk ir “ideāli darbinieki”.