Ekonomikas motors ir noslāpis, startera akumulators tukšs, tik tēlaini ekonomisti komentē jaunākos iekšzemes kopprodukta datus. Latvijas IKP otrajā ceturksnī samazinājies par 0,5% un raugoties uz visiem citiem rādītājiem - kravu kritumu visās nozarēs, mājsaimniecību tēriņu sarukumu, augošajiem kredīta maksājumiem - cerēt uz būtiskiem, ātriem uzlabojumiem neesot vērts. 

Algas gan turpina augt. Vismaz uz papīra un statistikas datos. Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie dati rāda, ka mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu 2023. gada 2. ceturksnī bija 1525 eiro, par 12% vairāk nekā pirms gada. Te gan tā viltīgi, jo lai gan alga augusi, īsti nopirkt vairāk jau par to nevar, jo inflācija. Ekonomisti gan rēķina - šobrīd ir var tā teikt lūzuma punkts, brīdis, kurā algu pirktspēja, pēc divu gadu krituma, atkal sāks augt, respektīvi - algas augs straujāk nekā inflācija. 

Karsts temats ir Sadales tīklu tarifu pieaugums. Te nu praksē redzējām to kā teorija atšķiras no prakses. Kamēr tarifu kāpums bija teorētisks, lielākajai daļai, tajā skaitā arī politiķiem un regulatoriem šķita "nu labi", bet pēc tam, kad reāli praksē un savos rēķinos to ieraudzīja paši un iedzīvotāji, kļuva par kļūdu, kas jālabo. Viens no piedāvājumiem ir to labot ar valstij piederošā enerģētikas uzņēmuma Latvenergo peļņu.  Augstā elektrības cenas tā finanšu rezultātiem ir nākušas par labu, gluži kā procentlikmju kāpums bankām. Latvenergo ir jaunu ieņēmuma un peļņas rekords pusgadā.

Par praktiskām, katra personīgā maciņa lietām runājot, beidzot, cilvēkiem, kuriem par iepriekšējo gadu būs izveidojusies iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārmaksa, to varēs saņemt, neiesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Nākotnē VID sola visu procesu vēl ērtāku, jo tā kā VID rīcībā bieži vien jau ir visa informācija par attaisnotajiem izdevumiem, nodokļu atvieglojumiem. Pašu deklarāciju iesniegšana, sagatavošana varētu būt pilnībā automātiska.

Un, ja runājam par katra portfeļa vērtību, ir labas un ir arī sliktas ziņas. Kāda kopumā investoriem bijusi šī vasara? Vaicājam Oskaram Briedim no Swedbank ieguldījumu pārvaldes sabiedrības. 

Sarunājamies ar vairākiem uzņēmumu īpašniekiem - Līga Gutāne kovida laikā sāka strādāt ar porcelānu un izveidoja uzņēmumu "Liga Light",  tekstilmākslinieci Irīnu  Abakoku, zīmola "Marta un Zveja" īpašniekiem un izveidotājiem, kā arī Inesi Manguli, zīmola "Dabasspēks" saimnieci.