Mērām ekonomikas temperatūru, jo ir skaidrs, ka ar ekonomikas veselību nav diez ko labi un kādu laiku arī nebūs. Ne tik abstraktos vārdos sakot - apkopojam banku analītiķu viedokļus un prognozes par iekšzemes kopprodukta pieaugumu šim gadam, un pie kādiem nosacījumiem prognozes varētu mainīties. Viens ir skaidrs, par pieaugumu gan neviens vairs nerunā un prognozes zīmē sarkanā krāsā - ar mīnuszīmi. 

Padziļinātāk arī pētām, kas notiek ar pensiju fondiem, kur aktīvākajiem plāniem ir pamatīgi mīnusi, no krituma nav paglābušies arī konservatīvie plāni. Nevienam nepatīk zaudēt uzkrāto naudu - interesējamies - vai ir kādas iespējas zaudējumus mazināt? Kā arī to, ko pavisam noteikti šajā laikā nevajadzētu darīt ar savu pensijas kapitālu. 

Ir skaidrs, ka pasaules ekonomika ir slima ar vīrusu, daudzi eksperti tagad skatās, domā, mēģina saprast cik daudz laika prasīs atveseļošanās, cik pēc tam rehabilitācija. Savā ziņā prognožu izteikšana tagad ir kā stāvēt pie uguns pārņemtas mājas, skatīties, kā strādā ugunsdzēsēji un izteikt prognozi par to, cik daudz no tas sadegs, cik daudzus mediķi izglābs un cik ilgā laikā tiks vietā uzslieta jauna būve.

Situācija Latvijā un pasaulē šobrīd mainās strauji, tāpēc sarīkojām tādas nelielas sacensības  Latvijas vadošo banku analītiķiem, katra mēneša beigās apkopojot viņu prognozes par šī gada iekšzemes kopprodukta izmaiņām - un tad gada beigās palūkojoties, kurš ir bijis tas precīzākais. 

Gadu sākot, ekonomikas izaugsme tika lēsta 2,6% apmērā ar plus zīmi. Latvijas Bankas prognoze tagad būtiski mainīta un IKP kritums prognozēts par 6,5%. Turpinājumā "Swedbank", "Luminor", "Citadeles" un SEB bankas vadošo ekspertu prognozes.

Visām prognozēm kopīgais, tās paredz tādu kā vēlamo scenāriju - to, ka līdz Jāņiem - vismaz Latvijā vīruss ir ierobežots un dzīve var sākt atgriezties ierastajā ritmā, ja tā nenotiek, aina jau zīmējas vēl drūmākās krāsās. 

Īsi kopsavelkot - šobrīd visoptimistiskākā prognoze ir "Swedbank" - 5,8%, tā pa vidu SEB banka un "Citadele" ar 7- 7,5% kritumu, bet vispesimistiskāk noskaņots ir "Luminor" eksperts ar -10%.