Raidījumā Pievienotā vērtība atskatāmies, kā pagājusi pirmā nedēļa, kad varēja iesniegt 2020. gada ienākumu deklarācijas un runājam par to, ko darīt ar aptuveni 10 tūkstošiem uzņēmējdarbības zombiju, kas reālajā dzīvē jau sen neeksistē, bet juridiski ir palikuši, un vienā brīdī var mazliet "paindēt asinis" to īpašniekiem.

Bet saldajā ēdienā – atkal par kādu no biržas uzņēmumiem.

"Ja par iedzīvotāju aktivitāti - pērn pirmajā stundā ap 24 tkst deklarāciju, tad šogad - nepilni 37 tkst deklarāciju, Bet sistēma izturēja, darbojās un viss notika pietiekami veiksmīgi," tā pirmo gada ienākumu deklarāciju iesniegšanas stundu tieši pirms nedēļas raksturo Dace Pelēkā, Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores vietniece nodokļu jomā.

Un - jau esot veiktas arī pirmās pārmaksāto nodokļu atmaksas. Un pēc pirmajiem datiem - nodokļu atmaksās iedzīvotāji saņems krietni vairāk nekā tā summa, ko nāksies piemaksāt tiem, kuru nodokļi gada laikā nav precīzi aplēsti un samaksāti.

Runājam arī par uzņēmējdarbības zombijiem vai zemnieku saimniecībām, kas reālu darbību beidza jau 90. gados, bet juridiski joprojām skaitās, ka eksistē.

Jā, un pats nepatīkamākais ir tas, ka saimnieks pats ir aizmirsis, ka viņam šāda zemnieku saimniecība pieder, bet tas nenozīmē, ka nav jāmaksā nodokļi. Tas ir vismaz 50 eiro gadā. Un šādas, neaktīvas, ir aptuveni 10 tūkstoši zemnieku saimniecības - tā vismaz atzīst Valsts ieņēmumu dienestā. Un tas nav maz, jo pēc uzņēmumu reģistra datiem, kopā Latvijā ir 25 tūkstoši zemnieku saimniecību. Tātad - no piecām reģistrētām saimniecībām, divas ir neaktīvas. 

Risinājums viens - likvidēt. Un to jādara uzņēmumu reģistrā. Kā to vislabāk izdarīt, skaidro Uzņēmumu reģistra pārstāve Violetta Beinaroviča-Šeslere.