Raidījumā Pievienotā vērtība ielūkojamies biržā, par kuru pēdējā pusgada laikā esam dzirdējuši visai daudz. Daļai Latvijas iedzīvotāju tā ir likusi mainīt ne vienu vien paradumu – piemēram, pāriet uz veļas mazgāšanu naktīs. 

Runa ir par “Nord pool” elektroenerģijas biržu, kur vēl pirms pāris gadiem mēdza būt brīži ar mīnusa zīmi, zem nulles, tagad jauni rekordi un pat sasniegti cenu griesti – 4000 eiro par megavatstundu. Kā tā īsti darbojas? Šķiet, brīžiem pat ekspertiem ir grūti izskaidrot, bet lūkosim saprast. Aktuāls arī ir jautājums, vai un kādas pārmaiņas tajā var un vajag ieviest?

Diemžēl īpaši tiem, kam ir biržas tarifs, pēdējā laikā cenas lēkā no stundas uz stundu kā tādam sirds aritmijas slimniekam.. aiz vien augstāk un augstāk. Mazliet ar mazāku stresu, bet protams, cenu kāpums nonāk arī līdz tiem, kam fiksēts vai dinamisks tarifs.

Kā darbojas “Nord pool” birža? Elektrības ražotāji tur pārdod elektrību tiem, kas elektrību savukārt tirgo tālāk iedzīvotājiem. Tāds elektrības tirgus placis. Bet vai šis tirgus darbojas patērētāju, tas ir, lai būtu pēc iespējas zemākā cena, vai tomēr elektrības ražotāju interesēs, elektrību pārdot pēc iespējas dārgāk, to grūti atbildēt.

Tieši uz šiem jautājumiem un arī ko tad mums visiem vajadzētu darīt, lai būtu mazāk jāmaksā par elektrību, skaidro Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Enerģētikas departamenta Tirgus uzraudzības nodaļas eksperts Reinis Āboltiņš.

Jo vairāk cilvēki iedziļinās, jo aiz vien biežāk publiskajā telpā gan eksperti, gan politiķi diskutē arī par to, vai pašreizējā kārtība, kā darbojas “Nord pool” birža, ir optimāla un vai tajā būtu ieviešamas kādas izmaiņas. Vērtē nozares eksperti.