Raidījumā Pievienotā vērtība, savā ziņā atzīmējot pandēmijas pirmo gadadienu, par divām būtiskām, fundamentālām lietām, ko pandēmija ir mainījusi. Par attālināto darbu un klasiskajiem birojiem – vai tie vispār vēl kādam būs vajadzīgi pēc pandēmijas?

Un par to, kā sokas Viļņas biržas dalībniekam, kura bizness ir ļoti tieši ietekmēts un varētu pat teikt sagrauts – tūroperatoram “Novaturas”.

Mazliet smaidu raisa nesenais valdības lēmums par attālināto darbu un arī atsevišķu cilvēku sašutums sociālajos tīklos, jo taču jau gadu attālinātais darbs no mājām ir ļoti daudzu ikdiena un ierasta prakse, varbūt ar nelieliem atslābuma brīžiem vasarā. Ir daudz un dažādi interesanti aspekti. par ko runāt šajā sakarā, bet uzmanību piesaistīja uzņēmuma “Valsts nekustamie īpašumi” rīkotā konference ar skanīgu nosaukumu "Darba vides pārmaiņu evolūcija - pielāgoties, mainīties, turpināt". Un tajā, lai gan tāds optimistisks nosaukums, varēja labi just pamatotu satraukumu par nākotni.

Kāpēc? Jo viņi ir tie, kuri pārsvarā valsts iestādēm nodrošina biroja telpas un arī tās apsaimnieko, bet jau labu laiku tās stāv tukšas un diez vai kādam tuvākajā nākotnē vajadzēs jaunus birojus vai paplašināt esošos.

Lai gan konferencē dažādu valsts iestāžu pārstāvji stāstīja par to, cik viņi gudri un veiksmīgi ir pielāgojušies jaunajiem apstākļiem un ka pat Valsts ieņēmumu dienests ir sapratis, ka tiešsaistes semināri un mācības grāmatvežiem ir ērtākas un efektīvākas visiem, nekā visus apmācāmos censties sapulcināt kādā konferenču zālē, tam visam cauri vijās vēlme tomēr atgriezt cilvēkus pēc pandēmijas birojā un līdz ar to arī neizteiktas šaubas un bailes par to – vai birojus vispār vēl vajadzēs? Trāpīgi to iezīmē arī brits Kriss Moriartijs Darba vides, iesaistes un ēku pārvaldības institūta vadītājs.

Ja pandēmijas sākumā lielākā daļa darbinieku teica, ka labāk tomēr strādātu birojā un ka gribētu tajos atgriezties, jo pietrūkst skaidra darba dienas ritma, mājās traucē blakus lietas un mājinieki, kļūst vientuļi, tehnika, internets pieviļ, tad veicot aptauju tagad – redzamas ļoti skaidras izmaiņas – lielākā daļa uz biroju atpakaļ vairs negrib.

Aptuveni 30 procenti ir gatavi tajos atgriezties nekavējoties, puse būtu ar mieru birojā pavadīt vienu līdz divas dienas nedēļā, bet tikai 11% vēlas darbu birojā piecas dienas nedēļā no astoņiem līdz pieciem vakarā. Pārējie grib tomēr strādāt mājās. Tā ir realitāte, kuru agri vai vēlu darba devējiem būs jāsaprot. Kā saka eksperts, lielā mērā to, vai cilvēks grib atpakaļ klasiskajā birojā vai nē, nosaka tas, kāda ir viņa paša darba vide mājās, jo labāk tā iekārtota, jo mazāka vēlme iet atpakaļ.

Darba devējiem ir jāsaprot, ka šobrīd jau divas trešdaļas darba spēka gribēs vairāk vai mazāk strādāt no mājas, un tas ir jāņem vērā, domājot par nākotnes birojiem. Pēc darbinieku aptaujām – puse uzskata, ka strādāt birojā ir bezjēdzīgi un nav nepieciešams.

Protams, nevajadzētu iekrist lamatās, domājot par attālināto darbu, ka visu darbu pieredze ir līdzīga, tas, ka valsts pārvaldē un daļā uzņēmumu lielu daļu biroju darbu var pārnest uz mājas biroju, nenozīmē, ka visas citas nozares pēc tiem pašiem principiem to arī var izdarīt veiksmīgi.