Raidījumā Pievienotā vērtība stāsts par produktivitāti un tās brīžiem grūti izskaidrojamajiem līkločiem un mazliet par to, ko par ekonomiku, darba tirgu un savu vietu tajā domā jaunieši.

Satraukti signāli par to, ka Latvijas ekonomika atpaliek nu jau ne vien no tā dēvētajām vecajām Eiropas valstīm, bet arī mūsu kaimiņi mūs ir apsteiguši, skan jau ilgāku laiku. Ko darīt? Visu ko vien var, tajā skaitā – audzējot produktivitāti. Te gan šobrīd daudz labu ziņu nav, lēš Latvijas Universitātes domnīcas „LV Peak” eksperti. Viņu ekonomikas barometrā lēsts, ka pēdējos divus gadus produktivitātes pieaugums bijis knapi knapi ar plusiem… 

Cik lielu algu uz rokas gribētu jaunieši, kas pabeidz augstskolu un dodas darba tirgū? Latvijas Universitātes kopā ar SKDS veiktās jauniešu noskaņojuma aptaujas dati liecina, ka jaunieši pēc absolvēšanas vēlētos saņemt par pilnas slodzes darbu no 600 eiro līdz 10 tūkstošiem mēnesī uz rokas. Visbiežāk minētā atbilde - divi tūkstoši eiro mēnesī, bet vidējā vērtība - ap 1500 eiro mēnesī. 

Tā protams, nav neiespējami liela alga, bet tik un tā - noteikti uzņēmumiem būtu nopietni jādomā, vai jaunais darbinieks tiešām tādu atpelnīs. Par to, ka uzņēmumiem nopietni jādomā, vai darbinieks būs tik vērts, cik vēlētos saņemt jaunie darbinieki, uzsver arī Latvijas Produktivitātes padomes priekšsēdētājs profesors Gundars Bērziņš.