Raidījumā Pievienotā vērtība saruna par vakcināciju, bet no darba attiecību skatu punkta. Skatīsimies arī, kā veicas Baltijas biržā un ielūkosimies kādā no biržas uzņēmumiem, kam, lai gan pēdējos gados nav veicies spīdoši, ir plāni, kā situāciju uzlabot.

„Ļoti sāp galva: no vienas puses, visiem skaidrs – tāda ir valsts politika, vajag visiem vakcinēties, no otras puses, ir darbinieki, kas nevakcinējas, un kvalificēti cilvēki nemētājas apkārt. Tas, ka ir tiesības atstādināt un atlaist, bet neviens jau negrib to darīt,” saka Toms Šulmanis, „Cobalt” partneris, jautāts ,cik ļoti uzņēmumiem sāp galva par šodienas, 15. novembra, un arī 15. decembra prasībām par Covid sertifikātiem darbiniekiem. 

„Kaut kā viņiem ir jābalansē – jāmēģina pārliecināt, motivēt, kaut kā tikt galā ar šo situāciju,” turpina Šulmanis.

Arī darba ņēmējiem, ja nav izslimošanas vai vakcinācijas sertifikāta prieku maz – atstādināšanai bonusu un labumu ir maz.

„Neskaitās atvļinājums, nevar saņemt slimības pabalstu un arī algu nesaņemPrivātā sfērā darba devējs var būt labvēlīgāks un kaut ko maksāt, bet principā jā - nestradā, nesaņem algu, nav atvaļinājums, nevar slimot. Viss ir slikti," atzīst Šulmanies.

Bieži vien dzird – pagaidīs līdz janvārim, kad beigsies ārkārtējā situācija un tad jau redzēs. Diemžēl, visai ticams, ka janvāris neko neatrisinās, skaidro Šulmanis, jo tas, ka visiem darbiniekiem jābūt vakcinētiem, spēkā būs arī 12. janvārī.

„Noteikti nav tā, ka jāpārdzīvo līdz janvārim, kad sāksies jauna skaista dzīve bez vakcinācijas," atzīst Šulmanis.

Jāņem vērā, ka atstādinātie darbinieki pēc tam, ja prasība vakcinēties joprojām ir spēkā, var tikt nosūtīti dīkstāvē. Un tā kā dīkstāve ir darbinieka rīcības dēļ, par to nemaksās. 

Bet vai darba intervijā var prasīt vai cilvēkam ir vakcinēšanās vai pārslimošanas sertifikāts? 

„Ja darbs ir saistīts ar darbu klātienē, tad var jautāt,” skaidro Šulmanis. „Ja sākotnēji visiem ir skaidrs, ka darbs tiek veikts attālināti, nebūtu pamata prasīt, bet no elementāras loģikas – ja darbinieks tiek pieņemts darbam klātienē un izrādās, ka nav sertifikāta, tad tajā pašā sekundē ir jāatstādina. Tas ir absurds, tāpēc ir likumīgais pamats prasīt arī intervijas laikā, ja tie ir klātienes pienākumi.”

Un ja reiz sākām par attālināto darbu, Šulmanis uzsver - nav tāda lieta, kā daļēji attālināts darbs, vismaz no Covid sertifikātu viedokļa.