Lieldienu rītā lūkojam, kā par Bībeles tekstiem un garīgumu runāja agrāk un tagad, kā kristīgas vērtības caur dažādiem runātājiem un dažādos raidījumos ir paustas Latvijas Radio. Uzklausām raidījuma Pāri mums pašiem un Svētrīts redaktori Intu Zēgneri, Āgenskalna baptistu draudzes mācītāju Edgaru Maži un atcerēsimies, kas skanēja Radio Svētdienas skolā.

„Lieldienas ir ilgu piepildījuma svētki. Te jūtam, nomanām un redzam piepildītas ilgas, kas kopš cilvēces sākuma mitušas cilvēku krūtīs. Dzīvība uzvar dabā. Tādēļ tur viss top atkal auglīgs, sāk zaļot un briest. Dzīvība uzvar cilvēkā. Lieldienas saka, ka nav nāves ne dabā, ne cilvēkā.”

Tā skan fragments no  Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes profesora Alberta Treija raksta kas tika publicēts 1935. gada „Radiofona” programmā. Tajos  gados pārraidēs  atrodam, ka Lieldienu svētdienā radio sāka skanēt vai nu no pulksten 5  vai 6 rītā ar dievkalpojuma translāciju no Doma baznīcas, vēlāk bija pieslēgums Jēkaba katedrālē katoļu dievkalpojumam, reizumis tika translēts arī dievkalpojums luterāņu draudzei vācu valodā. Starpkaru periodā ik svētdienu ēterā tika raidīti dievkalpojumi no luterāņu vai katoļu dievnamiem. Vēlāk 30. gadu otrajā  pusē radio programma katru rītu pulksten 6 :40 sākas ar korāli.

Situācija krasi mainījās padomju okupācijas laikā. 1941. gada 2. aprīļa programma lasām, ka pulksten 19 Antireliģiskā propaganda - ēterā V.Sokolova raksts „Lieldienas: to izcelšanās un reakcionārā loma”.

Visus padomju varas gadus pēc II Pasaules kara teoloģiska rakstura informācija nedrīkstēja izskanēt plašsaziņas līdzekļos. Teiksim tā, oficiāli bija aizliegts sludināt Dieva vārdu, bet radioļaudis to atļāvās darīt caur mūziku. Par to stāsta kolēģe no LR3 „Klasika” un raidījumu „Svētrīts” un „Pāri mums pašiem” redaktore Inta Zēgnere.

Sākoties Trešajai atmodai arī radio atsākas garīga rakstura raidījumi un ierosmi tam deva nu jau aizsaulē aizgājusī radiožurnāliste, tolaik bērnu un  jauniešu raidījumu redaktore Dzintra Krašauska.

Raidījums, kurš tagad saucas „Pāri mums pašiem” skanējumu sāka tiešajā ēterā vēlās vakara stundās īsi pirms Lieldienām. Par to turpina Inta Zēgnere.

Turpinot skatīt, kādi vēl kristīgie raidījumi ir skanējuši Latvijas Radio, jāmin „Vārds un mūzika”, ko sāka veidot Sendija Burka, tagad Sendija Burka-Šaicanova, ilggadīga radio darbiniece, tagad arī viena no Latvijas TV raidījuma „4. studija” veidotājām.

Jāpiebilst, ka Sendija bija arī viena no  raidījuma ”Radio svētdienas skola” redaktorēm. Šāds bērniem domāts raidījums sāka skanēt jau 1991. gadā, toreiz atkal tā bija Dzintras Krašauskas iniciatīva, un to vadīja Vera Volgemute-Rozīte, tolaik LELB svētdienas skolu darba vadītāja un vēlāk  Kristīgas ģimnāzijas izveidotāja un direktore. Vēlāk radās ideja raidījumā arī piepulcināt klāt bērnus, un gadu gaitā ar viņiem runājās Jānis Bitāns, Guntis Dišlers, Dita un Aldis Pavloviči, Ruta Dzalbe un Edgars Mažis. Redaktores amatu ar Dzintras svētību pārņēma Sendija un pēdējos gadus tas ir līdz 2005. gadam svētdienas skolas skolotāja lomā iejutās Āgenskalna baptistu draudzes mācītājs Edgars Mažis.

Paralēli  radio svētdienas  skolas vadīšanai mācītājs Mažis nāca un arvien vēl turpina nākt uz „Svētrīta” ierakstiem, kas allaž skan svētdienu rītos.