Jaunajā raidījumu ciklā par radio vēsturi atcerēsimies, iepazīsim, atklāsim radiopagātni, sarunās ar esošajiem un bijušajiem radio darbiniekiem pētīsim šī medija attīstību gadu gaitā.
Ja reiz šie raidījumi ir veltīti simtajam Radio pastāvēšanas gadam, tad kā pirmo vēlos pieminēt kādu nesenu jubilāru. Latvijas Radio 3 "Klasika" 1. janvārī atzīmēja savu 29. skanēšanas gadu. Vai tomēr arī simto? Vai varbūt abas jubilejas?
Radījumā LR 3 "Klasika" direktore Gunda Vaivode un programmu vadītājs Orests Silabriedis stāsta par "Klasikas" sākumu, par laiku, kad kanāls skanēja tikai četras stundas diennaktī, un šodienu, kad "Klasikas" krājumā ir 66 raidījumi.
Savukārt sadaļā "Radio regālija", kur reizi mēnesī skatīsim kādu priekšmetu, kas saistīts radio vēsturi, kopā ar "Klasikas" galveno redaktori Ingu Saksoni šķirstām "Klasicismu" klades, kur gadu gaitā pierakstīti amizanti izteikumi, pārteikšanās un anekdotiski gadījumi.
""Klasikas" vēsture ir komponists Jānis Mediņš, kurš 1928.gadā, pārņemot diriģenta zizli no Arvīda Pārupa, kļuva par Radiofona orķestra vadītāju. Šajā amatā viņš pavadīja 16 gadus, sniedzot neskaitāmus koncertus, izpelnoties apbrīnas jūsmu, atstājot aiz sevis daudz skaistas oriģinālmūzikas." Tā pirms 10 gadiem stāstot par nopietnās mūzikas atsakņošanu radio pirms kanāla „Klasika” dzimšanas stāstīja šī kanāla programmu vadītāja Ilga Auguste.
Nākamais spilgtais iedīglis nopietnās mūzikas attīstībā šeit, radio, ir komponists Jānis Ivanovs, kurš no 1945. līdz 1963. gadam pildīja Radio mākslinieciskā vadītāja pienākumus.
Rīgas Radiofons sākumā bija dzirdams divas stundas dienā - iesākumā ziņas, biržas jaunumi un tad mūziķu un dziedātāju koncerts. Tā kā droši varam apgalvot, ka radiostacija „Klasika” allaž ir skanējusi radio, un kur nu vēl fakts, ka Radiofons savu darbību uzsāka ar translāciju no Nacionālās operas, kur toreiz pārraidīja Pučīni operu "Madame Butterfly". Bet ja skatāmies uz raidstaciju „Klasika” sākumu 1996. gada janvārī, tad līdzīgi kā pirms 100 gadiem "Klasikas" ētera laiks bija ļoti neliels. Tās bija četras stundas diennaktī.
"Klasikā" tiek "iegrāmatota" kolēģu pārteikšanās un citi valodas misēkļi tiešajā ēterā, bet jau kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem toreizējā Mūzikas raidījumu redakcijā darbabiedri sāka pierakstīt redakcijas iekšējos jokus un smieklīgas kļūmes runā vai rakstos. Un vēl šobaltdien šie pusgadsimtu senie pieraksti tiek glabāti un turpināti. Tos pāršķirstu kopā ar "Klasikas" galveno redaktori Ingu Saksoni.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X