Kopš 1964. gada ik vakaru pašus mazākos radio klausītājus uzrunāja Harijs Misiņš. Gadiem ejot, pasaku stāstītāju pulks auga un nu pasakas stāsta arī mūsu hokeja izlases spēlētāji, un pirms nepilna gada radio radīja pasaku lietotni viedierīcēs. Savukārt mīklu minēšanas raidījuma Greizie rati veidotāji Iveta un Vidvuds Medeņi stāsta, kā radās raidījuma nosaukums un kā top minamās mīklas.

Sekojam līdzi vakara pasakai vairāk nekā 60 gadu garumā un ielūkojamies raidījuma Greizie rati aizkulisēs.

„Uzaicinātie bērni ar vecākiem ierodas Latvijas Radio  studijā, braukuši garu ceļu gan no laukiem, gan pilsētām, gan tepat no Rīgas, sēžas ap galdu un sāk darīt to, ko  nemaz vairs neatceras darījuši – kopīgi min mīklas.” Tā skan fragments no iecerētās Ivetas Medenes grāmatas, ko paredzēts laist klajā 2026. gadā, kad mīklu minēšanas raidījumam „Greizie rati”  apritēs 30. gadskārta.  Raidījums, kas pulcina kopā gan ģimenes, gan kopīga aroda vai interešu kopas dalībniekus, skan ik sestdienu un tā veidotāji un vadītāji ir  folkloristi Iveta un Vidvuds Medeņi.

Ar dziesmu reiz viņi ieskandināja kārtējo Jaungada raidījumu un darbojas saskanīgā duetā aizvien. Vidvuds vada sarunas studijā, savukārt Iveta  pārrauga visu ieraksta procesu.

Mīklas izdomā paši raidījuma dalībnieki – uz studiju aicinātās ģimenes vai domubiedru kopas, bet Ivetai ir sava metode, kā rosināt šo radošo procesu, un tāpēc turpinājumā ieskats „Greizo ratu” aizkulisēs – raidījuma viesu nolūkošanā, mīklu radīšanā, bet visupirms saruna ar Medeņu pāri par to, kā  pirms nepilniem 30 gadiem viņi abi, veroties zvaigznēs, izdomāja raidījuma nosaukumu.

Turpinājumā īsais kurss vakara pasaciņas evolūcijā.

Labvakar, mazo draudziņ…

Ar šiem vārdiem 1964. gadā Latvijas Radio sāka raidīt pasaciņu pirms miega mazajiem radioklausītājiem. Un šis siltais tembrs pieder Operetes teātra aktierim Harijam Misiņam. Iesākumā radio rīkoja konkursu par pasaku stāstniekiem, tajā tika uzaicināti vairāki tolaik zināmi aktieri – Velta Līne, Kārlis Trencis, Anta Klints, bet pēc noklausīšanās izvēle krita uz toreizējo Operetes teātra aktieri Hariju Misiņu. Kā aktieris gatavoja šīs pasakas, to pirms 10 gadiem tapuša ierakstā atcerējās viņa atraitne Skaidrīte Misiņa.

Plašāk par vakara pasaciņas vēsturi jau esmu stāstījusi iepriekšējo gadu radio vēstures raidījumos: “Labvakar, mazais draudziņ!” jeb vakara pasaciņas Latvijas Radio" un „Labvakar, mazais draudziņ!”.

Gadiem ilgi vakara pasaciņas balss bija Harijs Misiņš, bet pirmsmiega stāstus ir lasījuši arī daudzi citi zināmi aktieri – Anta Klints, Vera Singajevska, Harijs Liepiņš, Rūdolfs Plēpis, Pēteris Liepiņš, Edgars Lipors, Esmeralda Ermale, savukārt pēdējos gados pasakas ierunājam gan mēs paši, radio darbinieki, gan sabiedrībā zināmi ļaudis un viena no interesantākajām idejām dzima 2023. gada pavasarī, pēc tam, kad Tamperē Latvijas hokeja izlase izcīnīja bronzas medaļu. Hokejistus uzaicināja ielasīt vakara pasakas. Par to stāsta Radioteātra vadītāja Māra Eglīte.

Tagad gan hokeja meistaru ielasītās pasakas, gan Harija Misīņa un daudzu citu stāstnieku veikumus var atrast klausāmpasaku lietotnē, kas tika izveidota 2024. gada pavasarī

Latvijas Radio multimediju satura producente Justīne Savitska  rāda telefona ekrānā krāsainus laukumus ar uzrakstiem „rūķu pasakas”, „viltnieku pasakas”, „Vinnijs Pūks” Uzklikšķinot uz katra laukuma, bērns kopā ar vecākiem var izvēlēties sev tīkamāko stāstu. Šajā  klausāmpasaku lietotnē ir pāri par 400 pasaku, kas ierakstītas mūsu radio sākot no 1967. gada līdz šodienai un  lietotne tiek regulāri papildināta.

Pērn rudenī ikgadējā Eiropas raidorganizāciju festivālā "Prix Europa" šī lietotne guva interesi un ievērību.

Un lai nav tā, ka mēs tikai paši sevi slavējam par modernu pasaku klausīšanās veidu, raidījuma noslēgumā divi brāļi savai mammai Agnesei stāsta, ko viņi atrod par labu esam šajā lietotnē.