Dzintara Tilaka grāmatas "Papus TRU" radiolasījums četrās daļās. Režisors Matīss Budovskis, skaņu režisors Reinis Bagāts, lasa Agris Krapivņickis. 1. daļa

"Tu esi trusis drosminieks? Trušu trusis? Ko? Tru… Jā, nosaukšu tevi, lai pazītu citreiz. Tru, īsi un vienkārši, lai viegli atcerēties. Bet, ja vēlreiz rīkosi tādus gājienus, dabūsi pa ādu ne tikai no manis, bet arī no manas sievas par kašņāšanos puķu dobēs. Skaidrs, Tru?

Tagad saimnieks ievēroja melnumus uz truša baltā kažoka un pie ausīm, un pielicis truša purniņu pavisam tuvu sev klāt, klusāk teica: - Man ir aizdomas, ka līdzīgā situācijā jau esam tikušies. Vai tas biji tu, kurš bērnībā slēpās sienā? Kā tad! Tas, kurš grib būt atšķirīgs no citiem. Tru, es zinu, ka tas biji tu."

Pirmajā lasījumā tu iepazīsies ar TRU, uzzināsi par viņa bērnību un izkļūšanu Lielajā pasaulē.

"Šī nebūs pasaka, kurā dzīvnieki runā cilvēku valodā, nēsā cilvēku apģērbu un domā kā cilvēki. Šis nebūs arī izdomāts stāsts, kurš varēja vienkārši man ienākt prātā, jo nekas tāds man prātā neienāktu tādēļ, ka liktos pārāk neticams. Šis būs ņemts no dzīves patiess notikums, kurš papildināts un citiem atstāstīts. Lūk! Tādēļ, jo īpaši tādēļ, ka noticis patiesībā, man likās tik nozīmīgs, lai es ar to iepazīstinātu Tevi," tā savu grāmatu „Papus TRU” sāk tās autors Dzintars Tilaks.

Kā es pie tā nonācu? Vienkārši. Interneta sociālie tīkli mūsu pasauli padara daudz ciešāku un bieži vien bagātina ar jauniem draugiem (arī virtuāliem, nekad nesatiktiem) un viņu piedāvātajiem materiāliem, tiem, kas izpaužas fotogrāfijās un dažādos rakstos vai atziņās. Tā, kāda jauna sieviete vārdā Ivanna no Ukrainas bija ievietojusi neparastu rakstu no vietējās avīzes. Es to izlasīju, un tas man lika gandrīz vai iesaukties: ak, kas gan viss tik notiek pasaulē! Es vēlreiz to pārlasīju, aplūkoju divus fotoattēlus, kas bija pievienoti rakstam un tad… man radās doma, ka es to varētu savā valodā un izpratnē pastāstīt Tev. Arī to, kas varētu būt bijis noticis ārpus šī nelielā raksta avīzē," turpina autors.

2020. gadā „Papus TRU” iekļauta Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas ieteicamo grāmatu kolekcijā. Un, ja tā, Radioteātris ķeras pie darba iestudēšanas, uzticot tā tapšanu režisoram Matīsam Budovskim.

“Mana mīlestība pret pasaku ierakstiem sākās agrā bērnībā, kad svētkos saņēmu kasetes, kuras klausījos, ieritinoties dīvānā, apsedzoties ar segu un dzerot karstu kakao. Tās uz mani atstāja tik lielu iespaidu, ka vēlējos pasakas ierunāt un veidot arī pats. Joprojām man ir saglabājusies kasete, kuru ierakstīju piecu gadu vecumā savā kasešu magnetolā. Tajā dzirdamas gan paša sacerētas pasakas, gan arī pasaules klasikas. Jāsaka gan, ka šis ieraksts plašākam klausītāju lokam nebūs dzirdams," atminas Matīss Budovskis.

Darbs Radioteātrī režisoram ir kā bērnības sapņa piepildījums. Un zīmīgi, ka tieši par “Papu Tru”. Trusēnu, kuram ir sapnis – doties apskatīt un izzināt plašo pasauli. Pieaugt un kļūt patstāvīgam.

"Darbs radio ir licis saprast, ka pasaku audio formāts ir pilns ar iespējām. Tas ir arī ļoti laikietilpīgs darbs," atzīst režisors.