Šogad aprit 105. gadskārta Ziemassvētku kaujām, nozīmīgākajai epizodei Pirmā pasaules kara latviešu strēlnieku pulku cīņās. Pavisam Krievijas armijas uzbrukumā, vācu pozīcijām Tīreļpurvā 1916. gada decembrī piedalījās apmēram 40000 karavīru, ar lieliem zaudējumiem gūstot zināmus taktiskus panākumus. Tā bija vienīgā kaujas operācija Pirmajā pasaules karā, kurā bija iesaistītas abas latviešu strēlnieku brigādes, kopā vairāk nekā 12000 latviešu karavīru. Par toreizējās Krievijas impērijas armijas latviešu strēlnieku vienību tapšanas apstākļiem stāsta vēsturniece, Latvijas Kara muzeja Ekspozīciju un izstāžu nodaļas vadītāja Ilze Krīgere.

Par Ziemassvētku kauju raksturu un apstākļiem, kā arī šo kauju ietekmi uz latviešu strēlnieku vēlāko noskaņojumu stāsta vēsturnieks, Latvijas Kara muzeja filiāles Ziemassvētku kauju muzeja vadītājs Dagnis Dedumietis.

Par Ziemassvētku kauju ietekmi uz latviešu strēlnieku noskaņojumu, tai skaitā uz viņu nosliekšanos par labu radikālajiem sociāldemokrātiem lieliniekiem pēc 1917. gada Februāra revolūcijas Krievijā, stāsta vēsturnieks, grāmatas "Latviešu strēlnieki: drāma un traģēdija" autors Valdis Bērziņš.