21. augustā atzīmējam 30. gadadienu kopš Latvijas Republikas faktiskās neatkarības atjaunošanas. Tas notika toreizējai Latvijas Republikas Augstākajai Padomei pieņemot konstitucionālo aktu par Latvijas Republikas statusu. Tas nebija iepriekš plānots solis, bet politiska improvizācija situācijā, kad toreizējā Padomju Savienībā varu apvērsuma ceļā mēģināja sagrābt uz vecās totalitārās kārtības restaurāciju un padomju impērijas saglabāšanu orientēti spēki. Latvijā viņu rīcībā bija Padomju armijas Baltijas kara apgabala apjomīgais militārais kontingents, kurš arī veica svarīgāko objektu sagrābšanu. Arī tā sauktās speciālo uzdevumu milicijas vienība jeb OMON, faktiski paramilitāra struktūra, kas rīkojās pēc toreizējās Latvijas kompartijas centrālkomitejas norādījumiem.

Arī 21. augusta pēcpusdienā, kad Augstākās Padomes deputāti Saeimas namā debatēja par konstitucionālā likuma tekstu omoniešu bruņutransportieros ieradās Doma laukumā. Tomēr uzbrukums parlamentam nenotika, jo ap to pašu laiku kļuva skaidrs, ka pučs Maskavā ir izgāzies.

Pirms desmit gadiem, 1991.gada. 21. augusta 20. gadskārtā, Latvijas Republikas Saeima sāka veidot video interviju arhīvu, iemūžinot šo notikumu dalībnieku atmiņas. Šo interviju fragmenti pieejami arī interneta platformā youtube ar nosaukumu Latvijas atdzimšanas vēsture.

Raidījumā Šīs dienas acīm fragmenti no šim intervijām ar toreizējo Latvijas Republikas Ministru padomes priekšsēdētāju Ivaru Godmani, juristu un politiķi, Latvijas Zinātņu akadēmijas īsteno locekli Juri Bojāru, kurš 1991. gada augustā bija gan Latvijas Republikas Augstākās Padomes, gan no Latvijas Tautas Frontes ievēlēts Padomju Savienības Tautas deputātu kongresa loceklis, un vēsturnieku, politiķi un diplomātu Induli Bērziņu, šobrīd Latvijas Republikas vēstnieku Lietuvā. 1991. gada augustā viņš bija Augstākās Padomes deputāts.

Tās veidojuši žurnālisti Viktors Avotiņš un Edvīns Inkēns.