2020.gada 20.janvārī apritēja simts gadi, kopš pasaulē nācis viens no izcilākajiem itāliešiem un viens no visu laiku izcilākajiem kinorežisoriem - Federiko Fellīni. Stāsta kinozinātniece Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Sarunā skaidrojam, kāpēc Fellīni ir tik izcils vārds pasaules kino vēsturē.Iesākumā tradicionāli par to, kas ir šī talanta, šīs meistarības saknes. Nenoliedzams tas ir literārais talants, bet kāda ir pieredze un vide, kas dod atspēriena punktu jaunajam Fellīni, kad viņš 40. gadu otrajā pusē sāka savas gaitas kinomākslā.

"Vispirms ir vērts pakavēties pie tā, kāpēc šodien ir jārunā par Fellīni, kāpēc būtu vēlams, lai arī jauni cilvēki, tie, kas interesējās par audiovizuālajiem medijiem būtu redzējuši Fellīni filmas," atzīst Dita Rietuma. "Manuprāt, Fellīni ir tas režisors, kura atļaušanās un drosme tik radikāli un mākslinieciski brīvi izmantot kino un mediju ir tas, kas mums šodien ārkārtīgi pietrūkst, arī lai mēs kā skatītāji pieļautu to, ka kino var būt dažāds. Kino nav jābūt iesprostotam reālisma krātiņā."