14.jūnijā, Komunistiskā terora upuru piemiņas dienā, notika konference “Aizvestajiem”, kuru organizēja fonds “Sibīrijas bērni”. Jau trešo gadu šī konference notiek Rīgas pilī ar Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa atbalstu un līdzdalību. Tā ir daļa no piemiņas pasākumu kopuma, ko ik gadu organizē fonds “Sibīrijas bērni”. Nu jau divas desmitgades staļinistiskā režīma upuru likteņi ir dokumentālā kino režisores Dzintras Gekas radošā darba vadmotīvs, un no viņas veikuma izaugusi plaša piemiņas kustība, kuras ikgadējā kulminācija ir konference “Aizvestajiem”. Tās sastāvdaļas ir skolēnu zīmējumu konkurss, represēto atmiņu stāsti un priekšlasījumi, kuru tēma šogad bija vēsturiskā atmiņa. Raidījumā Šīs dienas acīm konferences “Aizvestajiem” priekšlasījumu fragmenti.

Ievadā fragments no vēsturnieka un politiķa, 13.Saeimas deputāta Ritvara Jansona uzstāšanās.

Latvijas Valsts arhīva darbinieka vēsturnieka Aināra Bambāla uzstāšanās bija veltīta konkrētam piemiņas saglabāšanas projektam, kas aizsācies jau pagājušā gadsimta 80.gadu beigās, proti, Noriļskas apgabala Lāmas nometnē ieslodzīto Latvijas armijas artilērijas virsnieku likteņu izpētei un piemiņas iemūžināšanai.

Žurnāliste Olga Vavilenko no Krievijas pievērsusies Krasnojarskas novada Suhobuzimas rajonā izmitināto izsūtīto, arī tur nonākušo Latvijas ļaužu likteņu apzināšanai, veltījusi tam grāmatu, strādā pie nākamās.

Savas ģimenes pieredzē balstīts un dziļi izjusts vēstījums par Sibīrijas bērnu tēmu ir politiķei, šobrīd veselības ministrei Ilzei Viņķelei.