Mazliet vairāk nekā mēnesis mūs šķir no brīža, kad Latvijas Republikas Saeimai būs jāizvēlas mūsu valsts galva - Latvijas Valsts prezidents. Izvēle ir likumdevēja rokās, taču viedokļu apmaiņā par amata pretendentiem, viņu atbilstību no individuālo spēju un reputācijas viedokļa ir iesaistīta visa politiski aktīvā sabiedrības daļa.

Raidījumā Šīs dienas acīm Latvijas Republikas Valsts prezidenta institūcijas vēsturei, tās tapšanai un darbības aizsākumiem. Kā zināms, amata statusa un pilnvaras noteica Latvijas Satversmes sapulce pēc valsts nodibināšanas pagājušā gadsimta 20. gadu sākumā, izstrādājot joprojām spēkā esošo mūsu valsts pamatlikumu. Par to, kā tapa Valsts prezidenta institūcija, saruna ar vēsturnieku, Latvijas Nacionālās enciklopēdijas galveno redaktoru Valteru Ščerbinski.

Satversmes sapulces priekšsēdētāja un pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes personība nenoliedzami ietekmēja to, kā savos pirmsākumos funkcionēja valsts galvas institūcijā. Par Jāni Čaksti kā personību un kā politiķi saruna ar mediju pētnieku, profesoru Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultātē Aināru Dimantu.

Savu skatījumu uz Jāņa Čakstes darbību Valsts prezidenta amatā sniedz vēsturnieks, Latvijas Nacionālā arhīva vadošais pētnieks Artūrs Žvinklis.