Tas bija 2013. gada rudens - pēdējais apmiera un naivu ilūziju apdvests taisa rudens šodienas Eiropā. Simti tūkstošu tūristu, pirmām kārtām no Krievijas, devās uz Krimu, lai izbaudītu tā saukto samtaino sezonu subtropiskajā pussalas dienvidu krastā. Krievijas pilsoņiem tas bija viegli un vienkārši - ievērojot bezvīzu režīmu un praktiski caurspīdīgo robežu starp Krieviju un Ukrainu. 

Kijevā pie varas bija Viktors Janukovičs, kurš tobrīd vēl aktīvi turpināja sarunu procesu par Ukrainas asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību. Gada sākumā Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons, viņa vadītajai Konservatīvo partijai izjūtot arvien lielāku spiedienu no eiroskeptiķiem - Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas, bija paziņojis, ka, ja konservatīvie uzvarēs 2015. gada vēlēšanās, tiks organizēts referendums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Tobrīd gan tā šķita vēl visai tāla un miglaina perspektīva - daudz aktuālāks bija pēc gada paredzētais referendums par Skotijas neatkarību. 

Zināmas bažas Eiropai darīja tās dienvidu robežas - Arābu pavasara destabilizētā Ziemeļāfrika jau lika sajust nelegālās migrācijas plūsmu pāri Vidusjūrai. Sīrijā vērsās plašumā pilsoņu karš, taču neviens vēl neprognozēja miljonos mērāmas nekontrolētas ļaužu straumes Eiropas virzienā. 

Donaldu Trampu pasaulē zināja samērā nedaudzi, Savienotajās Valstīs viņu pazina kā televīzijas šova vadītāju, kurš cita starpā kandidējis divtūkstošā gada prezidenta vēlēšanās no marginālās Reformu partijas. 

Kas attiecas uz Latviju, tad ar nepacietību, zināmām bažām un arī skumju piesitienu tika sagaidīta nākamā gada sākumā plānotā lata nomaiņa ar eiro.

Šajā laikā Latvijas Radio ēterā izskanēja raidījumu cikls "Eiropas nākotne 12 tēmās", kas tapa ar Eiropas Parlamenta informācijas biroja Latvijā atbalstu un mēģināja prognozēt dažādus attīstības procesus mūsu pasaules daļā un ap to, raugoties caur dažādu valstu un reģionu prizmu. 

Šogad, kad atzīmējam 20 gadadienu kopš Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai, šķiet interesanti ieklausīties tolaik izskanējušajos viedokļos un prognozēs, novērtējot, cik no paredzētā piepildījies, cik ļoti šībrīža skatījums uz pasauli atšķiras no toreizējā. 

2013. gada 25. septembrī izskanēja cikla raidījums, kas bija veltīts Lielbritānijas nākotnei Eiropas Savienībā vai ārpus tās. Uz šo sarunu tolaik aicināju vēsturnieku, Latvijas Universitātes profesoru Antoniju Zundu un starptautisko attiecību ekspertu, šobrīd Latvijas Aizsardzības akadēmijas pasniedzēju Jāni Kapustānu.