Raidījumā paraudzīsimies uz karā ierauto latviešu karavīru likteni tā finālā - 1945. gadā. Vislielākais latviešu karavīru skaits nacistiskās Vācijas bruņoto spēku sastāvā tobrīd atradās Kurzemē Latviešu leģiona 19. divīzijas un citu vienību sastāvā. Par viņu likteni stāsta vēsturnieks, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis Kuzmins.

Tikām otra Latviešu leģiona divīzijas - 15.divīzija - līdz ar vairākām citām latviešu daļām kara noslēguma posmā nonāca Vācijā, kur arī sagaidīja tā beigas. Vairumam šo karavīru izdevās atkāpties uz Rietumiem un padoties Rietumu sabiedrotajiem. Turpina Valdis Kuzmins.

Kara beigas Kurzemes frontē sagaidīja arī tie latvieši, kuri bija mobilizēti Sarkanajā armijā un karoja 130. latviešu strēlnieku korpusā. Stāsta vēsturniece, Latvijas Kara muzeja līdzstrādniece Ilze Jermacāne.

2020. gadā aprit 75 gadi kopš noslēdzās Otrais pasaules karš. Šī kara norises sīki aplūkotas raidījuma Šīs dienas acīm ciklā „Satumsums” no 2009. līdz 2015. gadam. Šogad skan raidījumu virkne, kuras fragmentos no tolaik izskanējušajiem raidījumiem koncertēti paraudzīsimies uz šī grandiozā militārā konflikta norisēm kā pasaulē, tā Latvijā.