2020. gadā aprit 75 gadi kopš noslēdzās Otrais pasaules karš. Šī kara norises sīki aplūkotas raidījuma Šīs dienas acīm ciklā „Satumsums” no 2009. līdz 2015. gadam. Šogad skan raidījumu virkne, kuras fragmentos no tolaik izskanējušajiem raidījumiem koncertēti paraudzīsimies uz šī grandiozā militārā konflikta norisēm kā pasaulē, tā Latvijā.

Šodien par norisēm Otrā pasaules kara Austrumu frontē. Sarkanās armijas uzvaras kaujās pie Staļingradas un Kurskas 1943. gadā pavērsa notikumu gaitu par labu Padomju Savienībai. Tomēr acīmredzams  šis pavērsiens kļuva tikai 1944. gada vasarā. Par laika posmu starp 1943. gada vasaru un 1944. gada pavasari Austrumu frontē stāsta vēsturnieks Latvijs Aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis Kuzmins.

Viens no Sarkanās armijas ofensīvas rezultātiem šajā laikā bija 872 dienas ilgušās Ļeņingradas blokādes izbeigšana. Tā kā šai Otrā pasaules kara vēstures lappusei raidījumos līdz šim neesam pieskārušies, turpmāk raidījumā par toreizējās Ļeņingradas (tagad (Sanktpēterburga) blokādi. Turpina Valdis Kuzmins.