2020. gadā aprit 75 gadi kopš noslēdzās Otrais pasaules karš. Šī kara norises sīki aplūkotas raidījuma Šīs dienas acīm ciklā „Satumsums” no 2009. līdz 2015. gadam. Šogad skan raidījumu virkne, kuras fragmentos no tolaik izskanējušajiem raidījumiem koncertēti paraudzīsimies uz šī grandiozā militārā konflikta norisēm kā pasaulē, tā Latvijā.

Šodien par procesiem un notikumiem 1943. gadā. Vispirms pievērsīsimies Varšavas ebreju geto sacelšanās nežēlīgajai apspiešanai 1943. gada aprīlī un maijā un arī versijai, kā šajos notikumos bijuši iesaistīti latviešu policijas bataljonu spēki. Stāsta vēstures zinātņu doktors Kārlis Kangeris.

1943. gada otrā puse, laiks pēc Kurskas kaujas, bija ļoti nozīmīgs cīņas iznākumam Otrā pasaules kara padomju - vācu frontē. Stāsta Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis Kuzmins.

No 1943. gada 28. novembra līdz 1. decembrim risinājās notikums, kas nozīmīgi ietekmēja Eiropas likteņus laika posmā pēc Otrā pasaules kara. Tā bija trīs nozīmīgāko antihitleriskās koalīcijas lielvalstu - Amerikas Savienoto Valstu, Britu impērijas un Padomju Savienības - līderu pirmā klātienes tikšanās. Franklins Rūzvelts, Vinstons Čērčils un Josifs Staļins sastapās tobrīd padomju un britu spēku okupētās Irānas galvaspilsētā Teherānā. Stāsta Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesors Inesis Feldmanis.