2020. gadā aprit 75 gadi kopš noslēdzās Otrais pasaules karš. Šī kara norises sīki aplūkotas raidījuma Šīs dienas acīm ciklā „Satumsums” no 2009. līdz 2015. gadam. Šogad skan raidījumu virkne, kuras fragmentos no tolaik izskanējušajiem raidījumiem koncertēti paraudzīsimies uz šī grandiozā militārā konflikta norisēm kā pasaulē, tā Latvijā.

Šodien par norisēm 1944. gada pirmajā pusē. Toreizējās Padomju Savienības teritorijā šis laiks saistīts ar izšķirošo Sarkanās armijas triecienu Vērmahtam, tā saukto operāciju Bagrations jeb Baltkrievijas atbrīvošanas operāciju. Stāsta Latvijas Aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis Kuzmins.

Lielākā daļa toreizējās Padomju Savienības iedzīvotāju Sarkanās armijas uzbrukumu uztvēra kā atbrīvošanu, un viņiem tas tāds arī bija, taču vairākām tautām un etniskajām grupām tieši šis laiks atvēra jaunu, traģisku lappusi, kas daudzos gadījumos tām laupīja viņu vēsturisko dzimteni un neatgriezeniski aizlauza to eksistenci. Runa ir par staļiniskā režīma veiktajām totālajām vairāku tautu deportācijām 1944. gada ziemā un pavasarī. Šāds liktenis piemeklēja čečenus, ingušus, karačajiešus, Krimas tatārus, Volgas vāciešus un citas mazākas tautas un etniskās grupas. Stāsta Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Daina Bleiere.