2020. gadā aprit 75 gadi kopš noslēdzās Otrais pasaules karš. Šī kara norises sīki aplūkotas raidījuma Šīs dienas acīm ciklā „Satumsums” no 2009. līdz 2015. gadam. Šogad skan raidījumu virkne, kuras fragmentos no tolaik izskanējušajiem raidījumiem koncertēti paraudzīsimies uz šī grandiozā militārā konflikta norisēm kā pasaulē, tā Latvijā.

Šodien par militārajām norisēm Latvijā 1944. gada otrajā pusē. Šai laikā Vācijas bruņotie spēki atstāja Latvijas teritorijas austrumu daļu, tai skaitā Rīgu, savukārt mūsu valsts rietumos izveidojās liels, izolēts vācu armijas placdarms, mūsdienās visbiežāk dēvēts par Kurzemes cietoksni. Stāsta vēsturnieks, Latvijas Aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis Kuzmins.

Karadarbība Kurzemes frontē 1944. gada pēdējos mēnešos un 1945. gadā pazīstama ar apzīmējumu Kurzemes lielkaujas. Turpina Valdis Kuzmins.

Kurzemes frontē 1944. gada beigās, 1945. gada pirmajos mēnešos arī ir tā vieta, kur visā Otrā pasaules kara gaitā frontē ir visvairāk latviešu. Tur ir gan leģiona 19. divīzija, un, no otras puses, ir 130.latviešu strēlnieku korpuss. Tā ir viena no traģiskākajām kara lappusēm.