2017. gadā atzīmējām 500 gadus kopš reformācijas. Šogad aprit gadskārta, kas visai cieši saistīta ar reformāciju un tiem simts gadiem, kas paiet pēc reformācijas. Proti, 1618. gadā, tātad pirms 400 gadiem Vācijā uzliesmoja 30 gadu karš, viens no lielākajiem konfliktiem ne tikai Vācijas, bet arī Eiropas karu vēsturē.

Raidījumā Šīs dienas acīm stāsta Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesors Andris Levāns un Latvijas Kara muzeja pētnieks Dainis Poziņš. Sarunas 2. daļa.

Par 30 gadu kara sākumu uzskata 1618. gada 23. maiju, kad Prāgā notiek tā dēvētā defenestrācija, proti vācu ķeizara Ferdinanda II Hābsburga pilnvarotie vietvalži tiek izlidināti pa Prāgas rātsnama trešā stāva logu, kas ir diezgan augstu virs zemes. Viņi paliek dzīvi, bet šis fakts iezīmē nepakļaušanos vācu ķeizara varai. Tā kā šim konfliktam reliģiski motīvi, jo ķeizars ir pārliecināts katolis un kontrreformācijas piekritējs, savukārt toreizējā Bohēmija (tagad Čehijas teritorija) ir protestantu zeme, tad uzliesmo konflikts, kurš ievelk savā orbītā vispirms dažādas impērijas zemes un pēc tam tajā iesaistās arī vairākas kaimiņvalstis.

Sarunas 1. daļa