17. gadsimta mēbeles, gleznas un ziedu pušķi Bauskas rātsnamā un dažādu laikmetu spēkratu stāsti Gailīšu pagasta atpūtas kompleksā „Miķelis".

Pudi, olektis un sieki – šie senie svari un mēri ir izstādīti Bauskas rātsnama pirmajā stāvā, savukārt stāvu augstāk nokļūstam 17. gadsimta noskaņās ar tā laika mēbelēm, interjeru un unikāliem mākslas darbiem. Tur ir 16. gadsimta gobelēns un vienīgā pilnā 17.gadsimta gravīra „Pastarā tiesa”.

Savukārt atpūtas kompleksā „Miķelis” uzzinām, kas tas par aunu, kura vārdā nosaukta šī vieta un līdzās citām automašīnām aplūkojam visvecāko kolekcijas eksponātu – 1916. gadā ražoto kravas automašīnu "Albion A10".

Bauskā ir iespēja ieiet vecos un greznos laikos

Reiz sensenos laikos, kad Bauska Kurzemes-Zemgales hercogistē zēla un plauka kā tirdzniecības un amatniecības pilsēta, te slejās rātsnams, par kuru greznāka un lielāka bijusi tik Rīgas rātes ēka. Gāja laiki, nams tika nojaukts tad atjaunots daudz vienkāršākā paskatā, līdz 2010. gadā ēku rekonstruēja tās sākotnējā izskatā. Un tagad ikvienam Bauskā ir iespēja ieiet vecos un greznos laikos.

Rātsnama pārzinis Agris Kubliņš rāda uz skapjiem un bufetēm ar ķepainām kājām un rotātiem ar greznām intarsijām, kas attēlo ziedu mozaīkas, bet ziedi, lai arī mākslīgi, te arī ir izlikti kā senās flāmu gleznās: magones, orhidejas, peonijas kopā ar vīnogu vai kazeņu ķekaru liek domāt par Pītera Brēgela, Jana van Eika vai Pītera Klāsa barokālajām klusajām dabām.

Vērā ņemami ir arī 17. gs Bauskas cienījamo pilsoņu portreti. Bet paši vērtīgākie mākslas darbi te ir 17. gs. gravīra un 16. gs. darināts gobelēns. Pie šī gobelēna var izpētīt ne tikai tā senumu un filigrāno audumu, bet arī uzzināt attēloto stāstu no sengrieķu mitoloģijas krājumiem – par mednieku Kefalu un viņa sievu Prokrīdu, kurai dieviete Artemīda uzdāvināja šķēpu, kas vienmēr trāpa mērķī, un suni Lailapu, kas vienmēr notver savu medījumu. Šīs dāvanas Prokrīda pasniedza savam vīram medniekam.

Seno spēkratu kolekcija jau no padomju laikiem un auns Miķelis

Tur kur padomju laikos atradās kolhozs „Uzvara” Gailīšu pagastā, tagad slejas viesnīca un restorāns – atpūtas komplekss „Miķelis”, bet jau kopš kolhoza laikiem, no 1975. gada, kolhoza priekšsēdētājs Ivars Jansons sāka veidot lauksaimniecības tehnikas kolekciju, kas nu ir izaugusi līdz 102 spēkratiem - te var aplūkot gan pagājušā gadsimta 20.-30. gadu traktorus, teju 80 gadus senus kravas automobiļus, dažādu laikmetu ugunsdzēsēju mašīnas un, protams, padomju laiku vieglos automobiļus. Pie viena tāda arī sakām apskati kopā atpūtas kompleksa „Miķelis” direktoru Jāni Strazdiņu.

No vieglajām automašīnām vecākais ir 1923. gadā ražotais  “Maxwell 25” modelis. Te ir arī pagājušā gadsimta 40. gados ražotā kravas automašīna, kura šobrīd ir ieguvusi kinozvaigznes statusu. Jāpiemin arī spoži nopulēta ugunsdzēsēju mašīna “Packard”,  kas ir pēc individuāla pasūtījuma būvētais ugunsdzēsēju auto.

Atpūtas kompleksā „Miķelis” var aplūkot arī pašu MiIķeli visā savā godībā: tas ir dzelzī kalts auns, kas arī ir iemūžināts latviešu kinematogrāfā. Proti, šis auns te ir ganījies 1986.gadā, kad te netālu tika uzņemta filma bērniem „Saulessvece”, kurā teķis Miķelis ir pretinieks puikam Jurim, kurš dāvātās hokeja ķiveres stiprumu pārbauda badoties ar aunu.