Dienvidkurzemes novada Lažas pagasta Apriķu muzejā uzklausām stāstus par Apriķu skolas sākumu un lūkojam skolēnu sarakstu 1741. gadā. Apskatām muzeja krājuma ūnikumu - senāko fotodarbu - ferotipu no 19. gs. 70. - 80. gadiem. Uzzinām arī, par kādu naudu Apriķu zemnieks "Plaušu" mājas pircis 1863. gadā un dzirdēsim jauku 20. gadsimta. 50. gadu bērnības laiku stāstu par "konfekšu balodīti".
Apriķu muzeja vadītāja Aina Cērmane ir rūpīgi gatavojusies šim ierakstam un izlikusi uz galda fotogrāfiju albumus, kuros redzams gan muižas īpašnieku baronu Osten-Zakenu nams, gan kalpu mājas. Stāstu viņa sāk ar atmiņu pierakstu, ar ko šī gadsimta sākumā dalījusies toreiz 97 gadus vecā Anna Melle, kuras tēvs bijis par vagaru Apriķu muižā.
Bez sendienu virtuves Apriķu muižas kungu namā ir arī daudz liecību par skolu, fonā skanošās dienas gaismas lampas ieskaitot, bet stāstu par izglītību Aina Cērmane iesāk ar atsauci uz vācbaltu dzejnieka un ceļojumu aprakstnieka Ulriha fon Šlipenbaha drukāto.
2021. gada rudenī Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā tika atklāta izstāde “Trauslās atmiņas. Dagerotipi, ambrotipi un ferotipi Latvijā”. Kā teikts izstādes aprakstā: "Dagerotipija, ambrotipija un ferotipija jeb t.s. tiešā pozitīva tehnika uz vara, stikla un dzelzs plāksnītēm ir pirmās un senākās fototehnikas, kas radītas 19. gadsimtā un nelielā skaitā saglabājušās arī Latvijā." Par izstādē pārstāvēto darbu no šī ieraksta vietas stāsta Apriķu muzeja krājuma glabātāja Dzintra Jankovska.
Uz laika zoba apskretušas plānas metāla plāksnes redzamas trīs nezināmas jaunas sievietes, pozējot tikpat nezināmam fotogrāfam, kurš tolaik šo darbu uzņēma Apriķu pusē. Muzeja darbinieces cenšas glabāt un saudzēt še rodamās vērtības arī tad, ja lietām, kā minētajām fotogrāfijām, nav zināms stāsts, vai stāsta pavediens apraujas. Aina Cērmane rāda fotogrāfiju albumu, kur redzama jauna sieviete tautastērpā un līdzās fotoalbumam tas pats vainags, kas attēlā tautastērpa valkātājai galvā
Lietu apskatu noslēdzam ar mīļuma pilnu stāstu par pagājušā gadsimta piecdesmito gadu vidu, kad tagad kaimiņu pagastā dzīvojošā Biruta Neiburga kopā ar vecmāmiņu Jūli Zālīti-Elksnīti Bībeli lasīja. Par to liecina savulaik Kuzņecova fabrikā darināts fajansa balodis.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (2)
ļaujat citiem iepazīt mūsu vēsturi, mūs pašus šajās "bagātību krātuvēs"-muzejos.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X