Vietēji tic, ka Burtnieka  ezerā ir nogrimusi senā pils, tā pati, ko Andrejs Pumpurs min eposā „Lāčplēsis”:  

"Laimdota stāstīja tam par ezerā grimušu pili

 Un par daudz citām dīvainām veco Burtnieku teikām”.

Bet tikpat daudz, cik teiku un leģendu ir par šo ezeru, tik te arī mājo zivis. Ja nu neesat kaislīgi makšķernieki vai laika apstākļi ir tādi, kas nevilna dabā iepazīt Burtnieka ezeru, tad daudz ko interesantu par šo ūdenstilpni var uzzināt Burtnieku pagastā ezera  muzejā. Tur  kopā ar Burtnieku pagasta bibliotēkas vadītāju Guntu Daļecku lūkojam Burtnieku  ezera vēsturi un  zvejnieku dotos nosaukumus makšķerēšanas vietām ezerā, kā arī ieklausāmies senajos mājvārdos, piemēram, Skundriķis, Rūnis, Ķēķurs, Umperts, Līkus, Muntiķis, Kaulbārdis, kurus var lasīt  pagasta vēstures muzejā.

Zivis gluži kā dzīvas  spīdīgiem sāniem gozējas Burtnieku ezera  muzeja vitrīnā. Šādas mulāžas ir darinājusi Sarmīte Inberga -  taksidermiste, viena no  retajām zivju izbāzeņu gatavotājām. Muzejā bez šīm ļoti reālistiskajām kopijām ir vēl citas zivis un interesanti ezera vietvārdi.

Te arī kā mākslas darbu var uzlūkot zivju tīklus, kas brūnos, tumši rozā, iepelēkos un zaļos toņos saguldīti cits citam blakus kā tāds makšķernieku  gobelēns. Pašdarināts koka spinings, pludiņi un auklas – šie visi eksponāti rāda makšķerēšanas vēsturi Burtnieku ezerā, un līdzās tiem novadpētnieka Edmunda Ozoliņa sastādītā  karte, kur lasāmi vietvārdi ezera  apkaimē.

Turpinot izgaršot senos vietvārdus kopā ar Guntu Daļecku dodamies uz blakus telpām, kur izvietota Burtnieku pagasta vēstures krātuve. Priekšmetu, salīdzinot ar ezera ekspozīciju, te nav tik daudz, bet ielūkojoties dažādu laiku  dokumentos par šo vietu, ai kāda bauda tos izlasīt!

No Burtniekiem nākusi grafiķe Anita Jansone-Zirnīte un vecākai paaudzei pazīstamais aktieris, režisors un ilustrators Reinis Birzgalis. Šī vieta ir ievērojama ar to, ka Burtnieki ir pirmā vieta, kur 1988. gadā tika izrādīta rokopera „Lāčplēsis”. Par to liecina afiša, bet kamēr tieku līdz tai, vispirms jāpalasa nedaudz senāki plakāti par notikumiem Burtniekos.