Dantes krūšutēls, muižas kalpotāja izdotā literatūra un "ceļojošās grāmatas" no Vidrižu muižas bibliotēkas. Pieminot Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas desmito gadadienu, viesosimies Gaismas pils "Retumu pasaulē", kur kopā ar vēsturnieci un bibliotēkzinātnieci Kristīni Zaļumu iepazīstam liecības no Jaungulbenes muižas bibliotēkas, klausāmies stāstu par Liepupes pagasta grāmatu tirgotāju, izdevēju un grāmatsējēju Mārtiņu Elksni un uzzinām, kā atpakaļ Latvijā no Krievijas un Vācijas nonāca Vidrižu muižas bibliotēkas grāmatas.
LNB 5. stāvā telpā „Retumu pasaule” ir izvietota ikvienam interesentam pieejama ekspozīcija: grāmatas, periodika, priekšmeti, kas ir daļa no bibliotēkas reto rokrakstu un grāmatu krājuma.
Kristīne Zaļuma pieved pie stiklota skapja, atver durvis un saudzīgi izņem nelielu brošūriņu – garīgu dziesmu apkopojumu, ko savulaik atdzejojis Baumaņu Kārlis, bet šoreiz stāsts nebūs par mūsu valsts himnas mūzikas un vārdu autoru, bet gan par cilvēku, kas šo grāmatu izdevis.
Izburtojušas pāris rindas vecajā drukā rakstītos pantus, dodamies tālāk telpas dziļumā, kur Kristīne ir sagatavojusi citus uzskates materiālus par grāmatas izdevēju Mārtiņu Elksni, kurš spēka gadus pavadīja, strādājot par muižas mežsargu un grāfa Duntena ķieģeļu cepļa pārvaldnieku, bet pēcāk pievērsās savam sirdsdarbam – grāmatu iesiešanai, izdošanai un pārdošanai.
Nākamais stāsts ir par Jaungulbenes muižas bibliotēku, kur Tranzē-Rozeneku dzimtas pārstāvji līdzās grāmatu plauktiem novietoja arī tam laikam bibliotēku interjeram ierastus priekšmetus – dižu personu krūšutēlus. Jaungulbenes muižas bibliotēkas galdu rotāja viduslaiku dzejnieka un filozofa Dantes Aligjēri biste. Tāda pati, kas 1919. gadā, nodibinot Latvijas Valsts bibliotēku, te atrada mājvietu līdz šai baltai dienai, tiesa, bibliotēkā nonākot ar šautu caurumu galvā. Par Dantes krūšutēlu stāsta vēsturniece un bibliotēkzinātniece Kristīne Zaļuma.
Vēl viens stāsts ir Vidrižu muižas bibliotēkas liecības. Pāris nelielas grāmatas, kur uz vāka iekšpusē redzams baronu Budbergu dzimtas ģerbonis – uz sarkana vairoga kopā savīti pieci zeltīti gredzeni, ieraksts „Vidrisch” un ciparu kods. Šīs grāmatas ir ievērojamas ar to, ka tās piedzīvojušas vairākus īpašniekus, izglābtas no iznīcības Otrā pasaules kara laikā un veikušas garu ceļu līdz atgriezās Latvijā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X