Diženu daugavpiliešu lietas Marka Rotko mākslas centrā: keramiķa Pētera Martinsona alpīnisma komplekts, Lielbritānijā populārā klauna Koko skatuves apavi, Silvas Linartes gleznotās izsūtījuma atmiņas un Marka Rotko agrīnais darbs ar bērnības pilsētas klātbūtni.
Pirms vairāk nekā 10 gadiem, plānojot Daugavpilī Marka Rotko mākslas centru, arhitekti nevarēja iedomāties, cik liela un daudzveidīga būs šī centra kolekcija, tā ejot pa krātuves koridoru, teic galvenā krājuma glabātāja Zane Melāne. Viņa norāda uz gaiteni, kas jau tagad tiek daļēji izmantots kā atklātā krātuve.
Tiešām, pirmie priekšmeti, par kuriem stāsta Zane Melāne, nav vis mākslas darbi, bet gan - apavi. Pirmais stāsts ir par keramiķi Pēteri Martinsonu - cilvēku, kurš ir ierindots pasaules 10 labāko māla meistaru sarakstā. Īsi pirms savas aiziešanas mūžībā 2013. gadā Pēteris Martinsons savu darbu izlasi uzdāvināja Marka Rotko mākslas centram. Savukārt krājumā glabājas lietas, kas vēstī par mākslinieka dzīvi un viņa vaļaspriekiem.
Pēc tam, kad 1959. gadā Nikolajs Poļakovs cieta smagā avārijā, viņš sāka braukāt pa Anglijas skolām, bērnu slimnīcām un bērnu namiem, lai mācītu par ceļu satiksmes drošību. Tiesa, mazo skatītāju un klausītāju priekšā viņš iznāca kā tolaik Lielbritānijā pazīstamais klauns Koko - augsti iezīmētām izbrīnā saceltām uzacīm, vienlaikus skumju un smaidošu grimasi, rudu matu ērkuli un milzīgiem 58. izmēra zābakiem kājās. Par šo kampaņu bērnu izglītošanā klauns Koko saņēma no Anglijas karalienes Elizabetes II Britu Impērijas izcilības ordeni, bet minētie apavi ir ierindoti Ginesa rekordu grāmatā, kā lielākie klauna zābaki. 2019. gadā Nikolaja Poļakova mazmeita šos zābakus uzdāvināja vectēva dzimtajai pilsētai - Daugavpilij.
Pāris gadus pēc slavenā klauna Koko nākšanas pasaulē, toreizējā Dvinskā 1903. gadā piedzima vēl viens pasaulē zināms ebrejs - Markuss Rotkovičs zināms kā gleznotājs Marks Rotko. Tāpēc nākamais lietu stāsts top pie gleznas, kurā redzamā būve atgādina Dinaburgas artilērijas arsenālu, kas celts 19. gs. 30. gados un kur tagad atrodas Rotko mākslas centrs.
Glezna nav attēls, kura attēlota pieredze, bet gan tā pati ir pieredze - tā ir teicis Marks Rotko un šo sakāmo var attiecināt uz nākamo darbu - gleznotājas Silvas Linartes gleznu „Logs Verhotinā”. Silva Linarte ir dzimusi Kalupes pagastā, maza meitene būdama, viņa pieredzējusi izsūtījumu divas reizes un šos Sibīrijas laiku nospiedumus viņa ir atklājusi savos darbos, ko sāka gleznot tikai pirms nedaudz gadiem.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X