Kā tika atjaunots padomju gados saspridzinātais piemineklis Latvijas brīvības cīņās kritušajiem, kādu īpašu zemgaļu lietu atrada Dobeles pilskalna izrakumos un kas kopīgs Dobelei ar 20. gs. 30. gados Rīgā ražotu grīdu spodrināmo līdzekli?
Dobele lepojas - tādu virsrakstu var likt šim raidījumam, jo tas būs stāsts par lietām Dobeles novada muzejā, kas saistītas ar nacionālo pašapziņu, ar seno zemgaļu prasmēm un ar rūpniecību šajā pilsētā. Šos stāstus atklāj Dobeles novada muzeja speciālistes - vēsturniece Undīne Krūze un krājuma glabātāja Iveta Gudiņa.
Vispirms abas muzeja krājuma telpās rāda vienu no lielākajiem muzeja dārgumiem - tā ir pelēkā granītā veidota galva, glītiem vaibstiem garenu seju, kas ir kāda jaunekļa tēls, kas veidots Atbrīvošanas piemineklim.
Pagājušajā gadā muzeja darbinieki izveidoja filmu par šo pieminekli, kas savulaik tika uzstādīts Pirmajā pasaules karā un Latvijas brīvības cīņās kritušajiem karavīriem. Tur arī redzami dokumentāli kadri, kā 1990. gadā padomju armijas karavīri ir aplenkuši tanku un neļauj vietējiem to vest prom.
Filmu var noskatīties Dobeles novada muzeja interneta vietnē vai tīmekļa vietnē youtube. Pirms muzeja speciālistes turpina stāstījumu par Atbrīvošanas pieminekļa vēsturi, Undīne Krūze skaidro, kāpēc šī filma tapusi pirms gada, laikā, kad Rīgā Uzvaras parkā, nogāza okupācijas pieminekli.
Nākamais stāsts ir liecība par to laiku, kad Dobeles teritorijā mita viena no senajām baltu tautām - zemgaļi, kuri bija arī prasmīgi rotu darinātāji.
Vēl viens stāsts par grīdu spodrināmo līdzekli.
„Mednis un biedri” firma iet cīņā ar nehigiēniem cilvēka dzīvi traucējošiem apstākļiem. Viņa ražotie mušķērēji ”Vici” īsā laikā savas augstās kvalitātes dēļ iekaroja tirgu. Kas nepazīst viņa apavu spodrināmo viksi „Vici”. Arī šīs firmas pārējie ražojumi, metālu spodrināmais un grīdu bonierešanas vaskis iekarojuši redzāmu vietu tirgū. „Vici” ir labs un jādomā, ka viņš nemaldās,”
tādiem vārdiem 1932. gadā Latvijas ražojumu propagandas izstādē tika reklamēts Rīgā esošais uzņēmums „Mednis un biedri”.
Un no tiem laikiem Dobeles novada muzeja krājumā glabājas metāla kārbiņa, kur reiz atradies minētajā kompānijā ražotais grīdu vasks.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (2)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X