Cīravas pagasta Dzērves skola bija pirmā skolotāju sagatavošanas iestāde Kurzemē. Bet tieši pirms simts gadiem bijušajā kungu namā, kur reiz dzīvoja baroni Manteifeli, iekārtoja Cīravas-Dzērves pamatskolu. Skolas nams glabā vēstures stāstus par tā pirmsākumiem, bet greznās krāsnis un pagrabā iemūrētie teiksmainie laukakmeņi ir atmiņas par baronu Manteifelu laikiem, savukārt skolas parkā atrodami vairāki dižkoki.

Skolas un kungu laiku vēsturi izzinām triju skolotāju – Ingas Roģes, Agnitas Vaitkus un Vitas Valdmanes – pavadībā.

1.stāsts. Kungu laiki pilī

Dzērves muižas pils tika celta 19. gs. sākumā. Kad 1905. gada masveidā notika kungu namu dedzināšana, arī Manteifeli liesmās zaudē savu Dzērves īpašumu. Tagadējo klasicisma stilā celto baltās krāsas namu 1912. gadā projektēja Liepājas galvenais arhitekts Maks Pauls Berči un viņa dēls Gvido Berči. Pati būve, greznās krāsnis, logu vērtnes un kāpnes liecina par šo arhitektu rokrakstu un par to stāsta latviešu valodas un literatūras skolotāja Vita Valdmane.

Ieejot tagadējā skolas zālē, varām tikai iztēlē uzburt ainas kāda greznība te valdījusi pirms uguns postažas 1905. gadā, kad še Manteifeli rīkojuši svinības, tostarp baronu atvašu kristības un kāzas.

2. stāsts. Skolas vēsture

„Kur skaidras mācības valda, tur tumsība tiešām zudīs,”- šādi pirmā Dzērves skolotāja Andreja Bergmaņa vārdi pirms nepilniem 90 gadiem greznoja sākotnējo skolas ēku, kas 1833. gadā tika iekārtota kungu nama vienā galā. Stāstu par Andreju Bergmani, kalpa zēnu – Kalnenieku Andreju, kurš ar vācu mācītāja un barona Mantefela atbalstu, kļūst par pirmo augsti skoloto pedagogu Kurzemē, stāsta sākumskolas skolotāja Agnita Vaitkus.

Vēl viens pieturas punkts, skolas vēsturi lapojot, ir pagājušā gadsimta 20.- 30. gadu skolēnu raksturojumu burtnīca. Var tikai aicināt tos, kuriem senči reiz mācījušies šajā skolā, braukt uz Dzērves skolu ekskursijā un pārlapot grāmatu, kur rodami skolēnu raksturojumi. Tas ir gan interesants materiāls priekšgājēju meklējumos, gan ieskats mūsu pašu vēsturē.

Bet dabas mīļotāji novērtēs Dzērves muižas parku, par kuru ir trešais stāsts un to stāsta bioloģijas un sporta skolotāja Inga Roģe.