Gan dzimtas vēsture vairākās paaudzēs, gan pagātnes notikumi Dundagā – to bijušais Dundagas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Laicāns ir apkopojis privātā vēstures materiālu kolekcijā Vecmuižā, Dundagas „Ievlejās". Klausāmies, kā tikšķ viņa savāktie pulksteņi, kuru skaits mērāms ap simts, aplūkojam dažādas audio ierīces un klausāmies Gunāra Laicāna stāstus par pagātni.

„Te ir rakstāmmašīnas, te ir instrumenti, ko cilvēki dāvinājuši,” kolekciju izrāda Gunārs Laicans.

Gunārs Laicāns ir dzimis un audzis Latgalē, Balvos, bet nu jau ilgus gadus ir dundadznieks, varbūt par īstenāks nekā dažs labs iedzimtais, jo  savas dzimtas īpašumā bijušajā stallī, kas celts 1846. gadā, ir ierīkojis vēsturisko materiālu kolekciju, kur aplūkojamas gan viņa paša dzimtas, gan Dundagas un tās apkaimes iedzīvotājiem reiz piederošās mantas, kas stāsta par vairāk nekā gadsimtu senu vēsturi.

„Šis nav muzejs, tā ir piemiņas vieta ļaudīm, kas te dzīvojuši,” Gunārs Laicans turpina stāstu par Klāru un Ģirtu Mačevskiem

Tālāk seko Mačevsku meitas Martas un viņas vīra Eduarda istaba, kuri apprecējās 1931. gadā. Vēlāk abus izsūta Sibīriju, tur Marta zaudē vīru.  1949.gadā viņa apprecas ar  izsūtīto Volgas vācieti  Aleksandru Dipeli. Viņiem piedzimst meita Lilita, kura savukārt te izveido ģimeni ar šīs kolekcijas saimnieku Gunāru. Tātad četras paaudzes un četras istabas – Klāras un Ģirta, Martas un Eduarda, tad Martas un Aleksandra un Lilitas un Gunāra – katrā atbilstoši laikmetam ar attiecīgu sadzīves priekšmetu un darba rīku   ekspozīciju. Sākam ar visjaunāko – mājas saimnieka un viņa sievas istabu.

Ekspozīcijā uz pakaramā redzama vatēta jaka, nē, tā neesot Gunāra paša, bet kā vairums lietu – dāvināta. Dundagas pievārtē, kur aiziet ceļš uz Popi, atrodas Vēverciems, ko  padomju gados dēvēja par Pufaikciemu, jo pagājušā gadsimta 70. gados te mitinājušies mežstrādnieki, tie bijuši gucuļi no Ukrainas Karpatiem.

Tāpat, staigājot pa ekspozīciju, nevar nepamanīt  pulksteņus, sienas, galda ar čiekuriem un dzeguzi, tikšķošus un zvanošus. Katru rītu Gunārs Laicāns visus savus ekspozīcijas eksponātus uzvelk, lai tie darbotos

Kā arī nevar neievērot lenšu un kasešu magnetofonus, skaņu plates, kasetes. Izrādās Gunārs Laicāns savulaik šai pusē bijis aizrautīgs diskotēku rīkotājs un īpašs stāsts ir par grupu „Pink Floyd” un par šīs grupas  kompozīciju „Time”.

Gunārs Laicāns ziņas Dundagas pagātni ir arī  apkopojis interneta vietnē.