Jūrmalas sākotni pirms tā kļuva par atpūtnieku iecienītu vietu, meklējam Jūrmalas brīvdabas muzejā, kur aplūkojam zvejnieku mājas, koka enkurus un dažādus zvejas piederumus, bet Jūrmalas pilsētas muzejā lūkojam kūrorta pilsētas dzīvi pagājušā gadsimta dažādos laikos.

Jūrmalas brīvdabas muzeju Buļļuciemā pie Lielupes ietekas nemaz nevar tik viegli atrast, norādes ir skopas un mulsina privātmāju ieliņu labirintā, bet kad beidzot ceļotājs ir laimīgi nonācis galā, viņu šajā nelielajā muzejā sagaida pārsteidzošas un interesantas lietas, gan enkuri, sākot no žuburainiem koka celmiem līdz tādiem, kas te kalpoja zvejnieku kolhoza „Uzvara” kuģiem, gan senas jūrmalnieku mājas un zivju žāvētava, kura darbojas vasarā, bet aromāts jūtams cauru gadu, piebāžot degunu pie būdas nomelnējušām sienām, gan sena peldu māja, ko attapīgi vietējie iekārtoja pirmajiem jūrmalas atpūtniekiem.

Savukārt tīklu būdā glabājas murdi, bojas, virves, tīkli: viss, kas nepieciešams zivju ķeršanai.

Kādā citā ēkā apskatei izlikti dažādu laikmetu transportlīdzekļi: ragavas, laivas, rati, velosipēds un starp tiem arī milzum liela pūra lāde – vairāk nekā divus metrus gara, pāri par metru augsta, ar atvāžamu vāku un lodziņu sānos. Izrādās – tā ir guļamlāde.

Par Jūrmalas brīvdabas muzejā aplūkojamo stāsta muzeja vadītāja Daiga Sējāne.

Jūrmalas kūrorta dzīves pagātni var aplūkot Jūrmalas pilsētas muzejā Majoros.

Ekspozīcijā „Bērns kūrortā” var aplūkot rotaļlietas, grāmatas peldkostīmus un arī noklausīties atmiņu stāstus par bērnu dzīvi Jūrmalā no 19. gadsimta beigām līdz pagājušā gadsimta 70. gadiem. Muzeja vēsturniece Inga Sarma rāda mazītiņu leļļu virtuvi ar sīksīkiem misiņa ūdenskrāniem, spuldzīti, un zaļi krāsotiem skapjiem un plauktiem.

Vēl tur redzams spēļu gramofons no pagājuša gadsimta 30. gadiem, leļļu trauku servīze no īsta porcelāna, padomju laikos tik populārās mazās lellītes, žargonā dēvētas par pupsikiem, vārdu sakot, raibu raibā jūrmalnieku bērnu pasaule.

Inga Sarma iepazīstina arī ar pieaugušo atpūtnieku dzīvi. Stāsta par pirmajiem pludmales tērpiem un izklaidēm jūrmalā. Dāmas tipinājušas gar jūras krastu un baudījušas  gaisa peldes. Plunčāšanās ūdenī un nelieli peldkostīmi nāca daudz vēlāk.

Līdzās fotogrāfijām, kas atspoguļo dzīvi Ķemeru kūrortā dažādos laikos, vienā no stendiem ir aplūkojami apsudraboti trauki ar visai dēkainu vēsturi.