Jūlija Straumes austais paklājs, viņa darinājumu iedvesmoti porcelāna darbi mūsdienās un Straumes ģimenei piederoši spieķi un viņa sievas Augustas Rongvo ādas cimdi - stāsti no Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājuma.

Mākslas interesentiem droši vien vārdu salikums „Divi Jūliji” nav svešs, jo jau vairākus gadus Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā notiek starptautiskais mākslas festivāls, kas veltīts Gulbenes pusē dzimušajiem lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam un Jūlijam Straumem. Tāpēc nav brīnums, ka muzeja krājumā līdzās cits citam ir novietoti šo divu dižgaru darinājumi.

Bet šoreiz muzeja  krājuma nodaļas vadītāja Alīna Kirijenko iepazīstinās tieši ar Jūlija Straumes darbiem un priekšmetiem no viņu ģimenes. Stāstu par lietām, kas piederējušas izcilajam paklāju rakstu meistaram, Alīna  Kirijenko sāk ar ieskatu mākslinieka biogrāfijā.

Šķiet vislielāko sava darba atzīšanu Jūlijs Straume piedzīvo krietnu brīdi pēc savas aiziešanas mūžībā, kad 2004. gadā tika izdota grāmata par viņu – „Jūlijs Straume- lietišķās mākslas meistars” un kad Gulbenes muzejā ar starptautisko mākslas festivālu „Divi Jūliji” sākās tāda kā renesanse Kaukāza un latviešu ornamentu iedzīvinātaja tekstilmākslā. Tāpēc muzeja krājuma nodaļas vadītāja Alīna Kirijenko kā krājuma dārgumu, rāda darbus, kas tapuši Jūlija Straumes mākslas iespaidā.

Parasti  šajos raidījumos nav iznācis runāt ar muzeja krājuma priekšmetu īpašniekiem vai šo lietu radītājiem, bet šoreiz ir tā ekskluzīvā iespēja uzrunāt Gulbenes muzeja vērtību autori un uzzināt kā tapusi minētā servīze. Dodos ciemos pie keramikas un porcelāna mākslinieces Ineses Brants, kura dzīvo Mežaparkā, tajā pašā apkaimē, kur savulaik  mitis Jūlijs Straume.