No akmens cirvja līdz ķīmiskai rūpniecībai, bet pa vidu aizraujoši vēstures stāsti par Olaines iedzīvotājiem, Pirmā pasaules kara laika atradumiem, krogiem un kūdras purvu. Tos visu lūkojam Olaines Vēstures un mākslas muzejā.
Olaine kā plastmasas, ķīmiskās un farmācijas rūpnīcu pilsēta ir tās zimols kopš padomju gadiem. Bet, protams, ka ikvienas apdzīvotas vietas vēsture ir krietni senāka. Un Olaine var lepoties pat ar ledus laikmeta atradumiem. No dziļām sendienām līdz tagadnei – šādu nelielu, bet ļoti saistošu ekspozīciju var redzēt Olaines vēstures un mākslas muzejā, kas izvietots neparastā vietā – pagājuša gadsimta 60. gados celtajā daudzdzīvokļu mājā, tā saucamajā hruščovkā – augšējos stāvos dzīvokļi, bet pirmajā – muzejs ar stāstiem par Olaines iedzīvotājiem, Pirmā pasaules kara laika atradumiem, krogiem un kūdras purvu.
Ja ledus laikmeta liecību – ziemeļbrieža ragus, kas atrasti šajā apkaimē, var skatīt Latvijas dabas muzejā, tad paša Olaines muzeja vecākais eksponāts ir no akmens laikmeta - cirvis ar simetriski apaļu izdobtu caurumu kāta ievietošanai. Par to stāsta Olaines Vēstures un mākslas muzeja vecākais speciālists Māris Ribickis.
Māris Ribickis ar lepnumu stāsta par ikvienu priekšmetu šajā muzejā: te ir vienīgais ķieģelis, kas saglabājies no bijušās Olaines muižas, te, lūk, naudiņas no tiem laikiem, kad šajā teritorijā valdīja zviedri un Lietuvas– Polijas ūnijas pārstāvji, un, lūk, tur – utu ķemme, kas piederējusi Pirmā pasaules karā vācu kareivim. Bet pirms skatām citus muzeja dārgumus, Māris Ribickis skaidro, kā radies šis vietas nosaukums.
Muzeja „pērļu” klāstā ir dzelzs ietaise ar diviem turekļiem, kuru galos ir tādas kā restes, ar kurām varēja ieveidot cirtas matos. Bet kamēr tajā laikā sievietes savu daili kopa, tikām vīri krogos uzdzīvoja, un to Olaines pusē netrūka.
Cauri Olainei Pirmā pasaule kara laikā gāja frontes līnija. Tika nopostīta gan Olaines baznīca, gan skola, gan pagasta nams. Par seno baznīcu muzejā liecina fotogrāfijas, bet par karu atgādina priekšmeti, kas piederēja gan vācu, gan krievu armijas kareivjiem.
Ienākot muzejā, viens no pirmajiem eksponātiem ir gara stikla kolonna, kurā vairākās kārtās sabērta kūdra. Tas ir stāsts par 1939. gadu, kad Olainē nodibina kūdras fabriku. Par to liecina te redzamās frēzes, pamatīga lāpsta un koši sarkans patafons.
Bet melnbaltās fotogrāfijas stāsta par to, kā Olainē sāka būvēt daudzdzīvokļu namus, kad pagājušā gadsimta 60.-80. gados te darbojas plastmasas pārstrādes, ķīmiskās un farmācijas rūpnīcas.
Balti flīzētā telpā ar laboratorijas galdu parasti spieto gan lieli, gan mazi muzeja apmeklētāji, jo par rūpnīcu vēsturi te var noskatīties filmu, gan arī uz laboratorijas galda paspēlēt datora ģenerēto izziņas spēli par šo rūpnīcu darbību.
Muzejā ir vēl divas „pērles” – krājums, kas ir apskatāms caur stiklu līdzīgi kā Nacionālajā mākslas muzejā, un istaba, kas tik organiski iederas šajā padomju laika celtajā ēkā. Tā ir istaba, kas ataino gan Olaines gleznotāja Andra Rumpētera dzīvi pagājušā gadsimta 70.- 80.gados, gan vidējā Olaines iedzīvotāja mitekli ar tā laika interjeru: sekciju, izvelkamo dīvānu, krāsu televizoru, paklājiem, lustru un tapetēm – viss te ir oriģināls un nācis tepat no Olaines.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X