Mani ļoti valdzina iespēja, aplūkot lietas, kas saglabājušās no tuvākas vai tālākas pagātnes, bet tikpat aizraujoši ir šķirstīt un lasīt senus pierakstus, pārlapot tos un aplūkot rokrakstus un iepazīt dzīvu, konkrētam laikposmam piederīgu vēsturi, vienalga, vai tie ir kādi dokumenti, vai pamatskolas bērnu sacerējumi.

Laikā, kad cilvēki ir aicināti palikt mājās un daudzi pārlapo grāmatplaukta saturu, raidījums Vietu lietas Latvijā arī ielūkosies lasāmā materiālā - Burtnieku novada Rencēnu pagasta pamatskolas novadpētniecības muzejā pāršķirstām bērnu jaunrades darbus, kas tapuši 1923.gadā, lasam Rencēnu zēna Jāņa Grīnvalda dzejoļu grāmatu „Mana fantāzija” (1931-1937), ielūkojamies Rencēnu skolas padomes un vecāku sapulču protokolu grāmatā, kas arī rakstīta 20. gadsimta 20. -30. gados, kā arī aplūkojam Jāņa Gustsona formastērpu, skaidrojam, kā viņš 1988. gadā nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa un arī skatām Eiropas putnu pētnieka Haralda fon Laudona vāktos putnu kaulu paraugus.

Rencēnu pamatskolas novadpētniecības muzeja vadītāja Inese Birzkope rāda uz plauktiem, kur izvietoti bijušo skolas audzēkņu dāvinātie priekšmeti – burtnīcas, grāmatas, zīmuļu kastes, lineāli, bet tie, tā teikt, daiļrunīgākie dārgumi, ir rakstu darbi, kas Rencēnos tapuši pirms aptuveni 90 gadiem. Viens no tādiem ir - sākumā minētā burtnīca, kurā apkopoti Rencēnu pamatskolas audzēkņu daiļdarbi, kas tapuši 1923. gadā.

Pirms ielūkojamies nākamajos Rencēnu ļaužu rakstu darbos, pakāpjamies atpakaļ vēl senākā vēsturē un iepazīstam unikālus eksemplārus, kas šeit liecina par barona Loudona devumu dabas zinātnēs. Haralds Georgs Gideons fon Loudons bija vācbaltiešu ornitologs, Berlīnes Universitātes ornitoloģijas profesors pētījis putnu pavasara migrāciju fenoloģiju, uzsācis masveidīgu putnu gredzenošanu, bijis pirmais putnu sistemātiķis Latvijā. Laikā no 19. gadsimta beigām līdz Pirmajam pasaules karam Loudons dzīvoja Lizdēnu muižā, kas atradās Rencēnu pagastā. 1907. gadā Lizdēnos Loudons apgredzenoja meža pīli, tā aizsākot putnu gredzenošanu tagadējā Latvijas teritorijā. Rencēnu muzejā var iepazīt divus eksponātus no Loudona kolekcijas.

Par to, cik nozīmīga ir barona Loudona kolekcija, vairāk stāsta Rencēnu bibliotekāre Andra Auniņa.

Ne tikai rakstīti materiāli ir Rencēnu vēstures bagātība, bet arī citi vērtīgi eksponāti. No jaunāku laiku vēstures lietām te arī apskatāmas divas uniformas – viena piederējusi Nacionālo bruņoto spēku komandierim Jurim Dalbiņam, viņš savulaik absolvējis Rencēnu pamatskolu, un otru formastērpu reiz valkājis Jānis Gustsons.